Odnaleziono zaginioną kreskówkę z pierwowzorem Myszki Mickey. Zanim została myszką, była... [WIDEO]

Już wkrótce kreskówka z prototypem postaci Myszki Mickey - królikiem Oswaldem - trafi na aukcję. Wartość zaginionej animacji oszacowano na 25 tysięcy funtów.

Zaginiona taśma zawiera przygody Oswalda pt. "Hungry Hobos" (głodni włóczędzy). Ojcami animka, który później przerodził się w ikoniczną myszkę Mickey są Walt Disney i Ub Iwerks. Im  przypisuje się również stworzenie słynnego czarno-białego gryzonia.

Myszka Mickey oczarowała widownię od samego początku. Zadebiutowała dzień po premierze "Hungry Hobos" w kreskówce ''Plane Crazy '' (bzik na punkcie lotnictwa), choć większość wierzy, że po raz pierwszy pojawiła się w "Steamboat Willie" .

Tę drugą często błędnie określa się też jako pierwszą udźwiękowioną krótkometrażową animację. Tak naprawdę pierwszy był Max Fleischer ze swoim cyklem Song Car-Tunes , który niestety nie dorównał popularnością "Williemu".

Steamboat Willy :

 

Jednak to właśnie Max Fleischer i jego Inkwell Studios , które założył wraz z bratem Dave'em, mocno wpłynęły na styl kreskówek Disneya. Ponadto, liczne wynalazki Fleischera zapewniły mu tytuł jednego z ojców założycieli gatunku.

Dynamika najsłynniejszych kreskówek Maxa, w których występowali Betty Boop, clown Koko, Popey żeglarz i cały zwierzyniec Disneya, dały początek przerysowanej ekspresji postaci ze studia Warner Bros. Królik Bugs i kaczor Daffy wyznaczyli kreskówkowe standardy i do dzisiaj nie mają sobie równych. Zatem przygody protoplasty myszki Mickey z końca lat 20. to kawał historii.

Później była Oscarowa ''Fantazja'', ''Śpiąca Królewna'', ''Aladyn'', ''Król Lew'' i współpraca z Pixarem. Dzisiaj Walt Disney Company jest najlepiej zarabiającym koncernem medialnym na świecie. A wszystko zaczęło się od królika Oswalda. Poniżej pierwszy odcinek przygód animka.

 

[A pamiętasz jak...?] Straszydła z dzieciństwa >>

Więcej o: