Złomiarze ukradli rzeźbę wartą 750 tysięcy funtów [ZDJĘCIA]

Podczas porannego obchodu pracownicy londyńskiego Parku Dulwich w miejscu, w którym stała drogocenna rzeźba, znaleźli tylko pusty cokół i sterczące z niego dwa kikuty.

''Dwie Formy (Przepołowiony Okrąg)'', dzieło słynnej rzeźbiarki Barbary Hepworth, zostało ubezpieczone na 500 tys. funtów, a jego rynkowa wartość według znawców mogła sięgać nawet 750 tys. funtów . Rzeźba stała na swoim miejscu przez 40 lat. Dlaczego skradziono ją właśnie teraz?

Zobacz rzeźby Barbary Hepworth>>>

Prawdopodobnie winny jest wzrost cen miedzi, ołowiu i brązu. Brytyjska policja ocenia, że kradzieże tych metali w ostatnim roku kosztowały gospodarkę nawet 700 milionów funtów.

Rzeźba Hepworth przetopiona w bryłę brązu byłaby warta ok. 750 funtów . Policja przebiła tę stawkę, oferując nagrodę wysokości tysiąca funtów za informacje, które pozwolą schwytać złodziei.

Dla świata sztuki przetopienie rzeźby na złom byłoby wielką stratą. Hepworth jest uznawana za najważniejszą brytyjską rzeźbiarkę XX w., jej prace są wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie.

Kradzież ''Dwóch form'' nie jest pierwszym przypadkiem, w którym złodzieje nie dostrzegli w dziele sztuki niczego poza materialną podstawą bytową. W zeszłym miesiącu w południowym Londynie skradziono wartą (na rynku sztuki) 17,5 tys. funtów rzeźbę Alfreda Saltera, a w 2005 roku przetworzono na czysty metal dwutonowy pomnik autorstwa Henry'ego Moore'a, ozdobę Hertfordshire.

[MIEJSKIE LEGENDY] TOP 5 legend o złu czyhającym na dzieci. Sataniści, listonosze...>

Więcej o: