Niezwykłe przenosiny olbrzymiego kraba. Jego szczypce mają ponad trzy metry rozpiętości [WIDEO]

Do Centrum Życia Morskiego w holenderskim Schevingen koło Hagi trafił przedstawiciel gatunku największych stawonogów na Ziemi. Gigantyczny japoński krab pacyficzny nazywa się Aleksander i trzeba było zbudować dla niego specjalne akwarium.

We wczorajszej operacji przeniesienia olbrzyma z oceanarium w brytyjskim Weymouth asystowało kilkanaście osób, na szczęście jednak wszystko zakończyło się sukcesem. Krab już zaaklimatyzował się w nowym miejscu.

KEYC - Mankato News, Weather, Sports -

Japońskie kraby pacyficzne zamieszkują dno Pacyfiku u wschodnich wybrzeży wysp Archipelagu Japońskiego. Najczęściej można spotkać je na głębokości około 200-300 metrów. Rozpiętość szczypców wyjątkowo wyrośniętych osobników osiąga nawet 4,5 metra, więc spotkanie oko w oko z takim, przypominającym pająka krabem może być dość przerażające.

Oczywiście tylko z pozoru, gdyż te powolne, majestatyczne zwierzęta nie są groźne, żywią się mięczakami, a ich mięso jest jednym z największych przysmaków na japońskich wyspach Izu.

Aleksander ma obecnie 3,5 metra, waży 15 kilogramów, a w nowym domu zbudowano mu specjalne akwarium o objętości 12,7 tys. litrów.

Brytyjczycy musieli pożegnać się z Aleksandrem, ale w ich oceanariach wciąż przebywa kilku przedstawicieli tego wyjątkowego gatunku. W tym największy z przebywających w Europie krabów pacyficznych, Big Daddy. Oba kraby są niezwykle piękne.

 
Więcej o: