Tych substancji zwykle nie widać gołym okiem, ale jest na to sposób. Eksperyment, który będziesz chciał zobaczyć

Fizyka, którą zapamiętaliśmy ze szkoły, raczej nie kojarzy się z ciekawymi doświadczeniami, ale z nudnymi obliczeniami. A co by było gdybyśmy na każdej lekcji przeprowadzali eksperymenty? No cóż, już za późno na takie gdybanie, ale mamy wideo, które zaciekawi każdego - nawet tych, którzy nie pałają miłością do nauki ścisłej.

Metoda smugowa, czyli metoda Schlieren (błędnie nazywana metodą Schlierena; z niemieckiego schlieren - smuga) to technika optyczna i (w dużym uproszczeniu) sposób na zobaczenie gołym okiem substancji, których zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Jak to działa? Wiązka światła jest odbijana od zwierciadła wklęsłego i ogniskowana na krawędzi ostrza maszynki do golenia, zamontowanej tuż przed kamerą. Światło załamane przed lustrem i zniekształcone przez ostrze daje złudzenie cienia. Dzięki temu zmiany gęstości powietrza pod wpływem różnych czynników są widoczne gołym okiem.

W materiale pokazano jak rozchodzą się: dym z płomienia świecy, gorące powietrze z suszarki do włosów, hel wypuszczany z balonu i sześciofluorek siarki, czyli gaz 6 razy cięższy od powietrza.