Chciał zarobić na polskiej koronie i wierzył w alchemię, dlatego przeniósł stolicę do Warszawy. Czy Zygmunt III Waza był dobrym królem?

Skoro za jego panowania wygrywaliśmy bitwy, stolicę przeniesiono do Warszawy, a na jego cześć postawiono kolumnę na Trakcie Królewskim, to pewnie Zygmunt III Waza był dobrym królem, prawda? Nie do końca. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, Zygmunt wcale nie był takim światłym władcą. Po prostu miał dużo szczęścia.

Mimo wszystko miał bardzo ciekawe życie. Urodził się w więzieniu i od dziecka był szykowany na króla Polski. Chociaż dowódcy wyzywali go od najgorszych, to i tak umiał się z nimi ułożyć. Trzeba też wspomnieć o tym, że chciał sprzedać polską koronę, a jego alchemiczne eksperymenty były jednym z powodów przeniesienia stolicy na północ kraju. Czego jeszcze nie wiedzieliście o Zygmuncie III Wazie? Przekonajcie się oglądając najnowszy odcinek ''Historii bez cenzury''.

Pamiętaj, żeby subskrybować kanał Historia bez cenzury . Więcej ciekawostek historycznych przedstawionych w najlepszy sposób znajdziesz na Historia bez cenzury.