Jakiego koloru jest ta sukienka? Wszyscy mają z tym problem. Interweniowali naukowcy

Amerykanie od kilkunastu godzin kłócą się w internecie o kolor sukienki na zdjęciu. Brzmi absurdalnie? Jeszcze jak! Można uznać to za nieśmieszny żart, ale do dyskusji włączyli się naukowcy i jednego są pewni - nie wiadomo, dlaczego część osób widzi sukienkę czarno-niebieską a część - biało-złotą.
Błagam, niech ktoś mi powie, jakiego naprawdę koloru jest ta sukienka!!! To MAGIA! Szaleństwo! Jakiś naukowiec musi to wyjaśnić, nie mogę zaufać własnym oczom! - pisali zrozpaczeni internauci pod zdjęciem sukienki .

Oryginalne zdjęcie sukienkiOryginalne zdjęcie sukienki fot. swiked.tumblr.com fot. swiked.tumblr.com | To oryginalne zdjęcie. Jakie kolory widzicie?

Miała się w nią ubrać matka jednej z panien młodych w USA. Jednak jeszcze przed ślubem wysłała zdjęcie swojej córce i zaczęło się. O kolor sukienki dziewczyna pokłóciła się ze swoim narzeczonym. Kiedy nie doszli do żadnych ustaleń, wrzucili zdjęcie do internetu. Szybko okazało się, że każdy widzi jej kolory inaczej.

Panika internetowa, połączona z awanturą o prawdziwy kolor materiału, toczy się na Facebooku, Tumblrze , Twitterze i innych mediach społecznościowych od kilkunastu godzin. Głos zabrała nawet sama Taylor Swift:

Nie rozumiem całej tej dyskusji, to chyba jakaś sztuczka. Jestem zagubiona. PS - OCZYWIŚCIE jest niebiesko-czarna - pisze Taylor.

Do dyskusji dołączyły największe portale internetowe, aż w końcu interweniowali sami naukowcy .

I niestety, nie są pewni, dlaczego część osób widzi jeden zestaw kolorów, a część - zupełnie inny . Zgadzają się co do jednego - kolory, które widzimy, zależą od koloru światła. Ponieważ na zdjęciu sukienka dla części osób wygląda, jakby była biało-złota, zdjęcie zrobiono zapewne w świetle o niebieskim odcieniu.

Jednak dlaczego ludzie różnie to widzą na zdjęciu?

Teraz całą resztę życia spędzę, próbując wyjaśnić ten fenomen! Myślałem, że kiedyś będę leczył ślepotę, ale teraz chyba jednak zajmę się właśnie tym - żartuje dr Jay Neitz z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w wywiadzie z portalem vox.com .

Jeśli też (jak większość naszej redakcji) widzicie sukienkę biało-złotą, musimy was rozczarować. W rzeczywistości była niebiesko-czarna i w sklepie wyglądała tak:

fot. Roman Women's Lace Detail Bodycon Dress Royal Blue | Amazon

Więcej o: