Spodobało ci się? Polub nas
Ochotona iliensis, czyli szczekuszka ili, znana jest nauce dopiero od 1983 roku. Wtedy odkrył ją w górach Tienszan (Tian Shan) Li Weidong , chiński naukowiec i autor zdjęć. Nazwał ją na cześć swojego rodzinnego miasta Ili- ''myszą'' Ili. Szacuje się, że populacja ssaka wynosi obecnie jedynie 1000 osobników. Od chwili okrycia jej liczebność spadła o około 70%.
Życia szczekuszce na pewno nie ułatwia zmiana klimatu. Przez globalne ocieplenie musiała przenieść się w wyższe rejony gór - z 3200 m n.p.m na 4100 m n.p.m. Naukowcy przypuszczają też, że szeregi futrzaków musiała przetrzebić jakaś epidemia. Nie pomaga też fakt, że są to bardzo aspołeczne zwierzęta , żyjące w dużym oddaleniu od siebie. Ponadto nie zaobserwowano by wydawały jakieś dźwięki.
Szare futro z rdzawymi plamami maskuje zwierzęta na skalnych poboczach, na których mieszkają w naturalnych rozpadlinach. Przeciętny osobnik ma około 20cm długości i może osiągnąć do 250 gramów masy. Ich uszy rosną do około 36 - 37mm. Wszystko to czyni szczekuszkę ili największym przedstawicielem rodziny szczekuszek .
Zwierzątko bardzo trudno zaobserwować w naturze. Do tej pory potwierdzono jedynie 27 obserwacji gryzonia. Li Weidong postanowił poświęcić badaniu szczekuszek swoje życie. Jak podają media, przeznaczył na ochronę gatunku około 32 tysiące dolarów z prywatnych funduszy. Czuje się odpowiedzialny za losy szczekuszki.
Odkryłem ten gatunek i obserwowałem, jak staje się coraz bardziej zagrożony. Jeśli wyginie na moich oczach, będę czuł się bardzo winny... - mówił Li Weidong.