Ten mężczyzna całe życie nie widział kolorów. Ale stało się coś, co mu to umożliwiło. Kiedy spojrzał w oczy swojego dziecka...

Opie Hughes ma bardzo rzadką wadę wzroku, protanopię. Przez to mężczyzna nie wie nawet jaki kolor mają oczy jego dzieci. Jego świat jest dużo bardziej szary niż nasz. Pojawiły się jednak specjalne okulary, dzięki którym może widzieć kolory, tak jak my.

Opie dostał okulary w prezencie na urodziny. To jego pierwsze spojrzenie na świat w pełnej krasie barw. Kiedy pierwszy raz zobaczył jak tak naprawdę wyglądają dzieci, nie wytrzymał i popłakał się ze wzruszenia.

To niezwykle oszałamiające - powiedział po chwili.
 

Po raz pierwszy w życiu zobaczył jaki kolor naprawdę mają oczy jego dzieci, kwiaty i ubrania, które nosi.

Protanopia dotyka zaledwie 1% mężczyzn i objawia się brakiem receptorów siatkówki czułych na barwę czerwoną. Oznacza to, że ten kolor może zostać pomylony z zielonym , a nawet z czarnym lub szarym. Z kolei różowy i fioletowy są postrzegane przez chorych jak niebieski . Okulary EnChroma pozwalają zobaczyć wszystkie kolory tęczy. Nie jest to tania inwestycja, jednak pierwsze wrażenia są, jak widać powyżej, wstrząsające.