Powstało najmniejsze państwo w Europie. Stworzyli je polscy turyści

23 kwietnia 2015 roku grupa polskich turystów proklamowała powstanie Królestwa Enclavy. To najmniejsze państwo Europy ma 100 m kw. i leży na granicy pomiędzy Słowenią i Chorwacją. Do tej pory udało się powołać już rząd i ustalić oficjalne języki państwowe.

Spodobało ci się? Polub nas

Niedaleko od słoweńskiego miasta Metlika znajduje się mały skrawek ziemi, którego przynależność terytorialna pozostaje pod znakiem zapytania od czasów rozpadu Jugosławii w 1991 roku. Piotr Wawrzynkiewicz i jego znajomi uznali, że ziemię niczyją można wykorzystać .

Chcieli stworzyć miejsce, w którym ''wszyscy, niezależnie od koloru skóry, wyznawanej religii, narodowości, będą mogli wyrażać swoje opinie, uczyć się za darmo i zarabiać pieniądze bez konieczności płacenia podatków''.

O przyznanie obywatelstwa wnioski złożyło już ponoć 5 tys. osób , zaś w wyłącznie internetowych wyborach wzięło udział 800. Nowoobrany rząd składa się z ludzi pochodzących z różnych części świata, toteż oficjalnych języków jest obecnie 5: polski, angielski, słoweński, chorwacki i chiński.

Flaga KrólestwaFlaga Królestwa fot. www.enclava.org

fot. www.enclava.org

Nad ministrami władzę zwierzchnią ma król Enklav I (Piotr Wawrzynkiewicz) , bowiem Enklawa jest monarchią konstytucyjną. Oficjalną walutą, w której rząd przyjmuje dotacje od chętnych do wsparcia idei, jest dogecoin.

Trwają prace nad konstytucją i elektronicznymi dowodami osobistymi. Wszystkie szczegóły można sprawdzić na stronie www.enclava.org

Niestety, Słowenia (póki co) nie uznaje Królestwa Enclavy.