"Ma 19 lat. I jest matematycznym geniuszem". Ten list był przepustką prof. Nasha do Princeton

Amerykański matematyk i pierwowzór bohatera filmu "Piękny umysł", prof. John Nash, zmarł pod koniec maja. Z tej okazji jego alma mater - Uniwersytet Princeton - opublikowała list rekomendacyjny, z którym z nastolatek zgłosił się do uczelni.

"Mr. Nash ma 19 lat i ukończy Carnegie Mellon University w czerwcu. Jest matematycznym geniuszem" - ten lakoniczny list rekomendacyjny sprawił, że Princeton przyjęło w poczet studentów przyszłego profesora i jednego z najwybitniejszych matematyków na świecie.

List od razu zdobył ogromną popularność w sieci. "To piękne, bo niezwykle proste", "chciałbym, żeby ktoś napisał tak kiedyś o mnie" - komentują internauci.

Kariera Johna Forbesa Nasha Jr. związana była z Princeton University oraz Massachusetts Institute of Technology. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami teorii gier, a w 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, którą podzielił z Reinhardem Seltenem i Johnem Harsanyim.

Na historii życia matematyka zmagającego się ze schizofrenią paranoidalną oparto film "Piękny umysł" ("A Beautiful Mind") z 2001 roku. Obraz został uhonorowany czterema Oscarami, m.in. za najlepszy film, i Złotym Globem, również m.in. w kategorii najlepszy film.

Prof. Nash i jego żona, Alice, zginęli 23 maja w wypadku samochodowym w New Jersey.