Panda Jia Jia właśnie miała urodziny. Tym samym pobiła aż dwa rekordy świata!

Jia Jia mieszka w Hong Kongu w parku rozrywki Ocean Park. We wtorek 28 lipca skończyła 37 lat. Za jednym zamachem stała się najstarszą pandą, która kiedykolwiek żyła pod opieką ludzi oraz najstarszą pandą obecnie żyjącą w niewoli.

Spodobało ci się? Polub nas

Z okazji urodzin rekordzistka dostała tort lodowy o smaku grenadyny i mięty z jabłkami w środku. Przy obchodach rocznicy był również obecny przedstawiciel Księgi Rekordów Guinessa , który chciał osobiście pogratulować imponującego wyniku.

HONGKONG-PANDA/HONGKONG-PANDA/ BOBBY YIP / REUTERS / REUTERS BOBBY YIP / REUTERS / REUTERS

W przeliczeniu na ludzkie lata Jia Jia miałaby dziś ponad 100 lat . Żeby zrozumieć dlaczego ta rocznica tak cieszy, warto nadmienić, że przeciętna długość życia przedstawicieli tego gatunku wynosi zaledwie 25 lat.

Jia Jia urodziła się na wolności na terenie prowincji Seczuan w 1978 roku. Do Hong Kongu trafiła 21 lat później, w 1999 roku. Jej weterynarz Paola Martelli przyznaje, że choć panda cierpi na wysokie ciśnienie i katarakty, starzeje się z wdzięcznością. Śpi dużo więcej niż za młodu i jest mniej aktywna, a mimo wszystko nie poddaje się tak łatwo upływowi czasu.

Poprzedni rekordzista był samcem i miał na imię Du Du . Zmarł licząc sobie 36 lat w tym samym roku, w którym Jia Jia trafiła do Hong Kongu. On również urodził się na wolności. Swojego sędziwego wieku dożył w zoo w prowincji Hubei.

Organizacja World Wildlife Fund szacuje, że obecnie na wolności żyje mniej niż 2000 pand wielkich. Dzieje się tak ponieważ ich naturalne środowisko, czyli lasy bambusowe, jest sukcesywnie wyniszczane przez ludzi.