Niebezpieczny trend wśród nastolatków: sami próbują robić aparaty na zęby. Dentyści ostrzegają

W sieci pojawiły się ostatnio niepokojące filmiki, na których nastolatki ściągają sobie zęby za pomocą gumek do włosów. Dentyści biją na alarm - to może spowodować poważne problemy.

Używanie zwykłej gumki zamiast aparatu ortodontycznego może spowodować problemy z dziąsłami, a w ekstremalnych przypadkach nawet wypadanie zębów . Wydaje się jednak, że nie przekonuje to nastolatków; nowe filmy cały czas powstają.

Czy wpychanie sobie gumki między zęby to dobry pomysł?Czy wpychanie sobie gumki między zęby to dobry pomysł? fot. Shalom De Sota / Facebook fot. Shalom De Sota / Facebook

Młodzi ludzie zwracają bardzo dużą uwagę na swój wygląd , często są z niego niezadowoleni i oczekują prostych, szybkich rozwiązań.

Nowemu trendowi ulegają również chłopcy.Nowemu trendowi ulegają również chłopcy. fot. Facebook / Maryn Fetterman fot. Facebook / Maryn Fetterman

Filmik trafia do nich bardzo łatwo. Widzą osobę w ich wieku, która poleca im wypróbowany przez siebie sposób na "idealnie proste zęby" , nie weryfikują faktów, nie rozmawiają z dorosłymi.

Kolejna chętna na piękny uśmiechKolejna chętna na piękny uśmiech fot. Facebook / Beautybykloey178 fot. Facebook / Beautybykloey178

Choć trend nabrał tempa w ciągu kilku ostatnich miesięcy , nie znaczy to, że pomysł powstał właśnie wtedy. Użytkowniczka YouTube Shalom DeSota umieściła film zatytułowany ''Cheap easy braces!! Without going to the dentist!!!!!'' (Tanie, łatwe aparaty na zęby!! Nie trzeba iść do dentysty!!!!!) już w 2012 r.

Do tej pory otworzono go ponad 600 tysięcy razy . Dziewczyna twierdzi, że miała przerwę między zębami i chciała się jej pozbyć. Jej rodziny nie stać było na wizyty u ortodonty, więc postanowiła poradzić sobie własnymi siłami.

Ciekawe, jak długo będzie to nosićCiekawe, jak długo będzie to nosić fot. Facebook / Evelyn Ruiz fot. Facebook / Evelyn Ruiz

Pod filmikiemi cały czas trwa żywa dyskusja. Autorka tłumaczy swoim widzom, że gumkę należy nosić ''chociaż przez kilka tygodni'' lub ''jak długo będzie trzeba'', potem dodaje "będzie bolało , szczególnie na początku, ale nie poddawajcie się, bo warto ''.

Ta dziewczyna nie jest zadowolona ze swojego uśmiechuTa dziewczyna nie jest zadowolona ze swojego uśmiechu fot. Facebook / lakota brown fot. Facebook / lakota brown

Dużo młodych ludzi, szczególnie dziewcząt, podąża jej śladem. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy ''DIY Braces'' znajdziemy kilkadziesiąt tysięcy filmów, najnowsze sprzed zaledwie kilku dni. Co pocieszające, autorzy dużej części z nich przestrzegają przed tą metodą.

Kolejna osoba, która chce poprawić swój uśmiech.Kolejna osoba, która chce poprawić swój uśmiech. fot. Facebook.com / Emma Nasrallah fot. Facebook.com / Emma Nasrallah

Ortodonci stanowczo odradzają domowy zabieg. Prawdziwy aparat ortodontyczny to koszt kilku tysięcy złotych, jednak naprawa szkód wyrządzonych przez realizację internetowych pomysłów może kosztować wielokrotnie więcej . Chyba nie warto ryzykować.