Kopernik, Polonez i Tatry. To tylko niektóre z polskich nazw ulic w brytyjskim Swindon

Jeżeli ktoś, kto mieszka w Wielkiej Brytanii chciałby poczuć się chociaż przez chwilę jak w Polsce, wcale nie musi opuszczać Wysp Brytyjskich. Brytyjczycy uczcili Polonię polskimi nazwami ulic w Swindon.

Spodobało Ci się?

Nie trudno jest znaleźć w Wielkiej Brytanii nazwy ulic, które przynajmniej dla nas brzmią nieco dziwnie. Przyzwyczajeni do nazw, które upamiętniają bohaterów narodowych, pisarzy lub chociaż są związane z historycznym znaczeniem danego miejsca, możemy być zaskoczeni kiedy przespacerujemy się brytyjskimi ulicami. Można dopatrzeć się takich nazw jak: Karma (północny Londyn), Samsara (Bromsgrove), czy Yoga (południowy Londyn). Jednak to nie one przykuły naszą uwagę. W Swindon, mieście położonym na zachód od Londynu, można znaleźć znacznie ciekawsze ulice:

Nazwy nie są przypadkowe. Swindon jest od lat miejscem, w którym osiedla się Polonia. Nasi pierwsi rodacy przyjechali tam, tuż po zakończeniu II wojny światowej. W 2011 roku język polski był drugim (po angielskim) najliczniejszym językiem pod względem osób posługujących się nim jako głównym. Warto też dodać, że Toruń od 2003 roku jest miastem partnerskim Swindon. Wtedy też ''dostał'' swoją ulicę w tym brytyjskim mieście.

Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawa inicjatywa. Zastanawiamy się tylko, czy to wyraz przyjaźni brytyjsko - polskiej, czy znak zmieniających się czasów.

Zobacz wideo