Szef agencji szpiegowskiej wysłał zaszyfrowaną kartkę świąteczną. Potrafisz ją odczytać?

Myślisz, że dasz radę złamać ten szyfr?

Spodobało Ci się?

Szef brytyjskiej Centrali Łączności Rządowej Robert Peter Hannigan uznał, że zwykłe kartki świąteczne są po prostu nudne i wymyślił iście szpiegowską łamigłówkę. Co więcej, to część kampanii charytatywnej, w której udział mogą wziąć wszyscy chętni.

Wszystko wydaje się proste, wystarczy pokolorować odpowiednie pola . Ale które są właściwe? To właśnie trzeba rozgryźć!

O co w tym wszystkim chodzi?

Zacznijmy od tego, że brytyjska agencja którą obecnie znamy pod nazwą Centrala Łączności Rządowej powstała w 1919 roku jako Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów . W czasie II wojny światowej jej pracownicy zajmowali się, o dziwo, łamaniem kodów i szyfrów używanych przez obce wywiady.

Instytucja ta, jak widać, funkcjonuje do dziś, a jej szef wpadł na genialny pomysł. Chce za pomocą swojej specjalności pomóc dzieciom, które padają ofiarami przemocy.

Opublikował właśnie pierwszą z zapowiedzianej serii kartkę-zagadkę i zaprasza do wspólnej zabawy. Wszystkich chętnych do rozwiązania łamigłówki zachęca też do wpłacania datków na rzecz National Society for the Prevention of Cruelty to Children , czyli Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tajemnicza wiadomość wygląda tak:

fot. gchq.gov.uk

Jak wiemy, zadanie polega na tym, żeby pokolorować odpowiednie pola. Które? To musicie sami odgadnąć. Pomogą Wam w tym liczby wypisane na marginesach wielkiej ''szachownicy''. Każdy rządek ma przyporządkowany ciąg. Również niektóre pola zostały już pokolorowane na czarno.

Czy tyle Wam wystarczy, żeby się domyślić o co chodzi?

Np. rządek ''2 1 6'' wskazuje na ''zestawy'' dwóch, jednego i sześciu czarnych kwadracików. Przy czym każdy z nich ma przynajmniej jeden biały kwadrat oddzielający je od siebie.

Czy tyle Wam wystarczy, żeby się domyślić o co chodzi?

Odpowiedzi można wysyła

Np. rządek ''2 1 6'' wskazuje na ''zestawy'' dwóch, jednego i sześciu czarnych kwadracików. Przy czym każdy z nich ma przynajmniej jeden biały kwadrat oddzielający je od siebie. Trzeba ostrożnie uzupełnić obrazek czarnym długopisem i upewnić się, że wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. Będą bowiem potrzebne, kiedy pojawią się następne zagadki.

Kiedy wszystkie zostaną opublikowane uczestnicy zabawy powinni do 31 stycznia wysłać swoje odpowiedzi na adres mailowy agencji .

Tutaj grafikę pokazujemy jeszcze raz:

ZagadkaZagadka fot. Deser.pl fot. Deser.pl

Ta zagadka nie wystarczy? Sprawdź się w 6 pytaniach na logiczne myślenie: