Znaleźli na Syberii dwa zamrożone lwiątka. Zachował się każdy szczegół - mają nawet wąsy!

Lwiątka odkryto w północno-wschodniej Syberii. Jak podaje serwis Spero News, otrzymały imiona Ujan i Dina. Są to najlepiej zachowane okazy wymarłego 10 tys. lat temu lwa jaskiniowego. Znalezisko pokazano na konferencji w Jakucku.

- Lwiątka zostały znalezione nad brzegiem rzeki Ujandiny w ułusie (departamencie) Abyjskim - powiedział dr Albert Protopopow z Jakuckiej Akademii Nauk. Protopopow jest szefem zespołu zajmującego się poszukiwaniem zamrożonych na Syberii zwierząt, głównie mamutów. Szczegóły zrelacjonował serwis Spero News . Zamrożone lwiątka noszą imiona Ujan i Dina.Zamrożone lwiątka noszą imiona Ujan i Dina. RT (youtube/kadr)

RT (Youtube.com/ Kadr)

Lwiątka były w środku bryły lodu

- Na początku lata poziom rzeki Ujandiny zaczął się podwyższać. Woda podmywała brzegi i tworzyła w nich szczeliny. Jeden z okolicznych mieszkańców doniósł nam, że znalazł coś w jednej z rozpadlin. Sprawdziliśmy to. Okazało się, że w środku była para lwiątek - mówił Protopopow na konferencji. Zamrożone lwiątka noszą imiona Ujan i Dina.Zamrożone lwiątka noszą imiona Ujan i Dina. RT (youtube/kadr)

RT (Youtube.com/ kadr)

Przetrwały dzięki wiecznej zmarzlinie

Rzeka Ujandina znajduje się ok. 1600 km na północny wschód od Jakucka. Jej brzegi leżą tuż za kołem polarnym. Jak stwierdzili odkrywcy, lwiątka prawdopodobnie umarły w dziurze lub zagłębieniu w ziemi. Miejsce ich śmierci było osłonięte przed wpływem zjawisk atmosferycznych. - To wyjaśnia, czemu lwiątka tak dobrze się zachowały - tłumaczył naukowiec. - Surowy klimat pomógł zachować ciała zwierząt - spekulował.

- To nadzwyczajne odkrycie - cieszył się naukowiec. - Lwiątka są kompletne. Mają futro, uszy a nawet wąsy. Podejrzewamy, że zachowały się też ich tkanki miękkie - wyliczał.

Oba okazy są rozmiaru domowego kota. Widać, że miały jasną sierść. - Porównując zamrożone lwiątka do obecnie żyjących lwów, doszliśmy do wniosku, że lwiątka były bardzo młode. Mogły mieć 2-3 tygodnie w chwili śmierci. Nie otworzyły jeszcze do końca oczu. Nie wyrosły im też wszystkie zęby - relacjonował Protopopow.

Zespół Protopopowa spekulował, że zwierzęta zginęły ok. 12 tys. lat temu. Jednak możliwe jest, że są starsze. Zdecyduje o tym badanie radiowęglowe - datowanie znalezisk przy użyciu izotopu węgla C14. Naukowcy dodali, że będą prowadzić prace, żeby sprawdzić czy w okolicy rzeki znajdzie się matka młodych.

Naukowcy umieścili lwiątka w zamrożonej kabinie, żeby uniknąć potencjalnych zniszczeń. Lwiątkom nadano imiona Uyan i Dina. Są dwoma najlepiej zachowanymi okazami lwa jaskiniowego, jakie znaleziono do tej pory.

Każde zwierzęta, nie tylko te jaskiniowe, są bardzo ciekawe. Czy wiesz, które można spotkać na terenie Polski? Sprawdź się w naszym quizie.