Piesek miał tak krzywe zęby, że nie mógł przez to jeść. Założyli mu więc... aparat ortodontyczny

A wydawać by się mogło, że nie będzie ratunku!

Spodobało Ci się?

Kiedy Wesley'owi, bardzo sympatycznemu szczeniakowi, wypadły zęby mleczne, zaczął się prawdziwy dramat. Jego nowe kły wyrosły tak krzywe, że psiak nie mógł nawet zamknąć pyska! To naturalnie utrudniało mu codzienne życie. Jedzenie było prawie niemożliwe. Zwierzak po prostu okropnie się męczył.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak pomóc zwierzakowi? Odpowiedź jest tyleż oczywista, co zaskakująca w swej prostocie. Opiekunowie szczeniaka zabrali go do kliniki weterynaryjnej Harborfront Hospital for Animals , która w swojej ofercie ma też zabiegi ortodontyczne. Tam weterynarz założył Wesley'owi... aparat na zęby!

Po zabiegu maluch nie tylko odzyskał pełną radość życia, ale też ma jeszcze więcej uroku osobistego. Aparat spełnia swoje zadanie wyśmienicie, a psiak tak naprawdę wcale go nie czuje. W tym wypadku zabieg korekcji zgryzu był wskazany głównie ze względów zdrowotnych, nie estetycznych. Spójrzcie tylko na ten uśmiech! A najlepsze w tym wszystkim jest to, że aparat będzie musiał nosić tylko kilka tygodni.

Jak się okazuje, nasi czworonożni przyjaciele mogą mieć takie same problemy ze zgryzem, jak my. Co więcej, konsekwencje krzywego zgryzu mogą być dla psa dużo poważniejsze niż dla człowieka. Np. w ekstremalnych przypadkach zaniedbania niektórych wad może dojść nawet do powstania przetoki ustno-nosowej.

Rodzaj wady zależy oczywiście od budowy czaszki i szczęki zwierzęcia. Zwłaszcza rasowe psy mogą mieć z tym poważne problemy - im należy się szczególna opieka lekarska. W tym wypadku mają nad nimi przewagę kundelki - to właśnie one najczęściej mają zdrowe zęby. Co nie znaczy, że ich uzębienia nie trzeba regularnie sprawdzać i leczyć!

Psi zgryz to bardzo precyzyjnie zbudowany mechanizm. Wszystko tam jest ''zaprojektowane'' tak, żeby idealnie pasowało do całej reszty. Jeśli jeden element się psuje, zaczynają też szwankować też inne elementy. Dlatego bardzo ważne są wizyty u weterynarza. Często zamiast aparatu wystarczą odpowiednie ćwiczenia korygujące np. napięcie mięśni czaszki.

Gabinety weterynaryjne oferują różne zabiegi dentystyczne i ortodontyczne, które mogą znacząco poprawić jakość życia naszych pupili. Dlatego watro i należy konsultować się z lekarzem.

Nie tylko zęby mówią dużo o zwierzaku. Myślisz, że rozpoznasz z kim masz do czynienia po samych oczach?