Castro i Obama spotkali się na Kubie. Nic nie zapowiadało, że ten uścisk dłoni przejdzie do historii

To była pierwsza od 1959 roku wizyta prezydenta USA na Kubie. Nikt nie przypuszczał, że zostanie zapamiętana właśnie przez ten uścisk dłoni...

Spodobało Ci się?

W poniedziałek 21 marca doszło do historycznej konferencji prasowej. Po raz pierwszy od 1959 roku amerykański prezydent pojawił się w hawańskim Pałacu Rewolucji. Ale to wydarzenie zostało przyćmione przez jeden prosty, acz pamiętny gest.

Obama US CubaObama US Cuba Pablo Martinez Monsivais / AP (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais) Pablo Martinez Monsivais / AP (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Kiedy dziennikarze skończyli zadawać pytania, Barack Obama chciał objąć ramieniem prezydenta Kuby Raula Castro. Wtedy ten źle zinterpretował ten ruch i ostatecznie złapał go za nadgarstek. To był najbardziej niezręczny uścisk dłoni, o jakim można tylko pomyśleć:

View post on imgur.com

Obserwatorzy byli zafascynowani. Bo trzeba przyznać, trudno oderwać od tego widoku wzrok.

 

To była pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta na Kubie od 88 lat. W styczniu 1928 roku na wyspie gościł urzędujący wówczas prezydent John Calvin Coolidge. W 2011 roku na Kubę pojechał były prezydent USA Jimmy Carter. W trakcie prezydentury prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą. Była to odpowiedź na wzrost napięć z rewolucyjnym rządem Fidela Castro.

Cuba ObamaCuba Obama Ramon Espinosa / AP (AP Photo/Ramon Espinosa) Ramon Espinosa / AP (AP Photo/Ramon Espinosa)

Dopiero w grudniu 2014 roku Barack Obama i Raul Castro, ogłosili ocieplenie relacji po ponad 50 latach zimnej wojny. Spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz w kwietniu ubiegłego roku w Panamie, przy okazji odbywającego się tam Szczytu Ameryk.

Quiz wiedzy o prezydentach USA

Który amerykański prezydent najdłużej sprawował urząd? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ