Spodobało Ci się?
Chociaż w Polsce grzechotniki nie występują w naturze i najłatwiej spotkać je w ZOO, to musimy przyznać, że tajemnica ich grzechotek jest zajmująca. Te bardzo groźne gady używają ich, żeby ostrzegać wszystkich w ich otoczeniu, że są niebezpieczne i lepiej się do nich nie zbliżać. W ten sposób sposób unikają konfrontacji i oszczędzają swój cenny jad. Bardziej roztropne istoty zmykają jak najdalej, kiedy słyszą ten charakterystyczny dźwięk.
Co właściwie jest w środku grzechotki grzechotnika?
Jak się okazuje, w środku nie ma NIC. Żadnych specjalnych kuleczek, ani wypustek.
Dlaczego nic tam nie ma?
Grzechotki tak naprawdę powstają z wyschniętych łusek skóry na końcu ogona. Za każdym razem, kiedy wąż gubi skórę, grzechotka powiększa się o jeden segment. Zatem bardzo młode węże jej nie mają. U dorosłych osobników składa się z około 10 części. Te ocierają się o siebie i właśnie to ocieranie słychać tak donośnie, kiedy wąż jest zdenerwowany. Co więcej, grzechotnik może potrząsnąć swoją grzechotką nawet 50 razy w ciągu sekundy. Uwaga, grzechotka może odpaść. Ale spokojnie - odrasta.
Żeby to wszystko sprawdzić i zobaczyć na własne oczy, prowadzący kanał What's Inside? kupił przez internet grzechotkę martwego już węża pochodzącego z Texasu. I po prostu ją przekroił na pół. Ostrzegamy, co wrażliwsi mogą poczuć mdłości:
Rozczarowani?
To najbanalniejszy quiz o zwierzętach? Tylko tak ci się wydaje
Czy mrówki potrafią latać? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ