Jeśli zjada cię stres, spójrz na tego gifa. Pomoże ci się uspokoić

Na początek wdech i wydech, wdech i wydech. A potem skup się na ekranie...

Spodobało Ci się?

Nie ma co ukrywać - stres zjada nas wszystkich. Metody na radzenie sobie z nim są różne. Jedni wybierają technikę karteczki antystresowej, którą namiętnie drą i gniotą, inni oddają się medytacji albo używają poduszki jako worka treningowego. Wszystko po to, żeby nie rwać sobie włosów z głowy.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanej wiedzy o technikach oddechu i wyłączania świadomości. Wystarczy tylko spojrzeć na gifa poniżej i oddychać zgodnie z rytmem pojawiających się i znikających zarysów figur geometrycznych. Nie uwierzycie, jak to świetnie działa.

Zatem, WDECH i WYDECH:

fot. GallowBoob | Reddit - Imgur

Pomogło? Ta prosta animacja krąży w internecie już od kilku lat i pozostaje niezmiennie skuteczna. Opiera się właśnie na mechanizmie ruchu i jego powtarzalności. Jak podaje Indepentent , w połączeniu z głębokim oddychaniem może oddziaływać na tę część mózgu, która jest szczególnie aktywna, kiedy dopada nas stres.

Dlaczego to działa?

Kiedy jesteśmy zestresowani, zmienia się sposób w jaki oddychamy. Bierzemy płytkie i szybkie wdechy albo się hiperwentylujemy. To może spowodować, że będziemy nawet jeszcze bardziej zdenerwowani. Serce wtedy zaczyna bić jeszcze szybciej, możemy mieć zawroty albo bóle głowy. Uspokojenie oddechu może temu skutecznie zaradzić.

Z badań stowarzyszenia Anxiety BC wynika, że ta technika pomaga uspokoić oddech, kiedy jesteśmy zdenerwowani i zestresowani. Tę umiejętność posiadają zawodowi piosenkarze, muzycy grający na instrumentach dętych, osoby ćwiczące jogę oraz, uwaga, noworodki.

Jak za pomocą oddechu zminimalizować stres?

Trzeba usiąść prosto, najlepiej w krześle z podpórkami, na których położymy ręce (albo na blacie biurka lub na kolanach). Potem wciągamy powietrze przez nos, tak, żeby poruszyła się dolna część brzucha. To powinno trwać około 4 sekund. Wstrzymujemy oddech na sekundę lub 2. Przez następne 4 sekundy wydychamy powietrze. Czekamy chwilę i zaczynamy cykl od nowa. Po około 6-8 powtórzeniach w ciągu minuty powinny ustąpić pierwsze objawy stresu. Naturalnie każdy powinien znaleźć swój własny rytm. Już wiecie czemu ten gif jest taki pomocny?

http://i.imgur.com/ra3C2GF.gif

Specjaliści od technik świadomego oddychania są zdania, że jeśli nauczymy się odpowiednio oddychać, możemy znacząco polepszyć wiele aspektów naszego życia. Oddechem wpływamy na obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za koncentrację, świadomość, wnikliwość czy odczuwanie przyjemnych emocji. A ten gif to tylko krótka wprawka.

Zobacz wideo