Znaleźli w lesie ogromną kulę. Wiecie, czym jest? Naukowcy mają już teorię

Niezwykłe znalezisko z bośniackiego lasu wzbudza kontrowersje. Jak powstała tajemnicza kula?

Spodobało Ci się?

W lesie nieopodal miejscowości Zavidovici w Bośni Semir Osmanagić, znany też jako Sam Osmanagich, dokonał sensacyjnego odkrycia. Warstwa ziemi skrywała coś, co wygląda jak gigantyczny głaz w kształcie kuli. Według odkrywcy to dowód na istnienie starożytnej cywilizacji.

To może być największa i najstarsza kula, która została stworzona przez człowieka - twierdzi archeolog Semir Osmanagić.

Dodaje, że znalezisko może być dowodem, że na tym terenie cywilizacja istniała już 15000 lat temu! Nie przywiązujmy się jednak zbytnio do tej myśli. Semir jest znany ze swoich pseudoarcheologicznych odkryć.

Znaleziona przez niego kula ma 3,5 metra średnicy. Nie sprawdzono jeszcze, z jakich materiałów powstała, jednak bośniacki poszukiwacz przygód twierdzi, że zabarwienie obiektu wskazuje na wysokie stężenie żelaza. Gdyby ta teoria się potwierdziła, to znaczyłoby, że znalezisko waży aż 40 000 kg! Ciekawe, czy faktycznie tak jest.

BOSNIA-STONE/BOSNIA-STONE/ DADO RUVIC / REUTERS / REUTERS

DADO RUVIC / REUTERS / REUTERS

Semir Osmanagić dodaje, że nieopodal miejscowości Zavidovici znajdowano już podobne obiekty. Podobno wiele z nich zostało zniszczonych, ponieważ w latach 70. krążyły pogłoski, że w środku znajduje się złoto.

Osmanagić jest nazywany bośniackim Indianą Jonesem. A może sam nadał sobie taki przydomek? Niektóre ekscentryczne pomysły Semira były dość głośne. W 2005 wywołał burzę, twierdząc, że wzgórza w dolinie Visok w rzeczywistości były miejscem starożytnych piramid połączonych siecią podziemnych tuneli.

Pseudo-archolog chętnie opowiada o swoich pomysłach i teoriach turystom, nie zważając na to, że prawdziwi naukowcy podważają jego tezy.

Pozostaje jeszcze kwestia pochodzenia kuli. Mandy Edwards z Uniwersytetu w Manchesterze mówi, że kula mogła powstać w inny sposób. Twierdzi, że prawdopodobnie nastąpiło to przez zjawisko nazywane konkrecją. Oznacza to, że kolejne warstwy minerałów narastały wokół kamienia na przestrzeni wielu lat.

Ta teoria jest bardzo prawdopodobna. Podobne kule, powstałe w ten sposób, można zobaczyć na nowozenandzkich plażach.

Kule na plażach Nowej ZelandiiKule na plażach Nowej Zelandii fot. Karsten Sperling/ WIKIPEDIA COMMONS fot. Karsten Sperling/ WIKIPEDIA COMMONS

10 pytań z przyrody i matematyki, na które musi umieć odpowiedzieć każdy 12-latek:

Jeśli na półkuli północnej trwa jesień, to na półkuli południowej: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ