Mycie rąk to czynność tak codzienna i podstawowa, że bardzo często nie zwracamy uwagi, czy robimy to dobrze. Najczęściej rozprowadzamy szybko mydło po powierzchni dłoni, a potem równie szybko spłukujemy je wodą. Lub, co gorsza, używamy samej wody.
I chociaż lepsze takie ''mycie'' niż żadne, to nie wystarczy, aby pozbyć się masy bakterii, wirusów i drobnoustrojów, które codziennie gromadzą się na naszych rękach.
Jest to bardzo ważne, ze względu na nasze zdrowie. Najczęściej na dłoniach przenoszone są wirusy i bakterie powodujące zakażenia pokarmowe, a także wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych, czyli na przykład popularną grypę.
Odpowiednia higiena rąk stanowi podstawowy środek ograniczający rozprzestrzenianie się zakażeń i chorób. Także tych dużo bardziej niebezpiecznych, jak np. ebola.
W przygotowanym przez New York Times materiale, porównane są dwie wytyczne dotyczące higieny rąk. Według zaleceń pierwszej mycie rąk powinno dzielić się na 3 etapy i zajmować ok. 35 sekund.
Nas jednak dużo bardziej interesuje skuteczniejsza instrukcja. Wykonanie 6 zalecanych etapów powinno zająć ok. 42 sekund.
Zaczynamy.
View post on imgur.com
View post on imgur.com
View post on imgur.com
View post on imgur.com
View post on imgur.com
View post on imgur.com
View post on imgur.com
Mamy dla was też ciekawą informację. Jak podaje portal naukawpolsce , z przeprowadzonych badań wynika, że pracownicy biurowi i umysłowi mają dużo brudniejsze ręce niż pracownicy fizyczni.
Jak to możliwe? Prace fizyczne często powodują zabrudzenia widoczne gołym okiem. Osoby, które tak brudzą ręce, częściej chodzą je myć.
Poza tym biura wcale nie są takie czyste, jak by się mogło wydawać. Na naszych klawiaturach, długopisach i myszkach może być nawet 400 razy więcej bakterii niż... na desce klozetowej.
A skoro już jesteśmy przy tej informacji, to powiemy wam, że tylko ok. 60% kobiet i 30% mężczyzn myje ręce po wyjściu z toalety.
Warto poprawić te statystyki, ponieważ higiena rąk ma duży wpływ na nasze zdrowie.
Bez tych gadżetów nie wyobrażaliśmy sobie życia. Pamiętasz, co musieliśmy mieć w latach 90.?
QUIZY.GAZETA.PL