Myślisz, że wiesz, jakiego koloru są te serca? Wyjaśniamy, dlaczego twój mózg cię oszukuje

Ten obrazek jest zaprojektowany specjalnie tak, żeby oszukać twój mózg.

Spodobało Ci się?

Mamy dla ciebie obrazek oraz pytanie.  Jakiego koloru są te serca?

Bite Size Psych/ youtube.com/ kadr

Twoja odpowiedź jest pewnie taka jak nasza. Na obrazku widzimy pomarańczowe i fioletowe serca. A teraz zobacz, co się stanie, kiedy usuniemy zielono-niebieskie paski:

Bite Size Psych/ youtube.com/ kadr

Okazuje się, że wszystkie serca są w tym samym kolorze. Jeden szczegół powoduje, że wydaje ci się, że jest inaczej. Na niektóre serduszka nachodzą paski niebieskie, a na inne zielone.

Bite Size Psych/ youtube.com/ kadr

Gdy na różowe serca nałożone będą niebieskie paski, nasze oko zobaczy kolor fioletowy. Gdy z przodu będą zielone paski, to zobaczymy kolor pomarańczowy.

Czemu nasz mózg płata nam takie figle? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy dowiedzieć się, jak widzimy kolory.

To dzięki czopkom oka rozróżnianie kolorów jest możliwe. Czopki to znajdujące się na siatkówce oka receptory, które pozwalają rozróżniać kolory. Mimo, że widzimy miliony barw, to mamy tylko trzy rodzaje "czujników" odpowiadające za widzenie koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Reagują one na określone długości fal, wysyłając do mózgu sygnały o natężeniu poszczególnych kolorów. Dopiero ich połączenie jest interpretowane przez mózg jako określony kolor.

Bywa jednak, że zestawienia niektórych barw potrafią oszukać mózg. Zestawienie obok siebie koloru różowego z zielonym i różowego z granatowym wywołuje złudzenie polegające na zafałszowaniu faktycznego koloru. Dlatego serduszka, choć w każdym przypadku są różowe, czasami wydają się mieć kolor fioletowy, a czasami pomarańczowy.

Zobacz wideo