To znalezisko udowadnia, że ludzie nie zmienili się od tysięcy lat. Wykopali starożytnego ''mema''

Mało tego, że odkryta mozaika jest memem - to również cytat motywacyjny!

Spodobało Ci się?

Jak donosi Hurriyet Daily News , w południowej części tureckiej prowincji Hatay dokonano sensacyjnego odkrycia archeologicznego. Światło dzienne zobaczyła ponownie starożytna mozaika, którą śmiało można nazwać memem motywacyjnym.

Położenie prowincji Hatay na mapie TurcjiPołożenie prowincji Hatay na mapie Turcji Położenie prowincji Hatay na mapie Turcji fot. TUBS | CC BY-SA 3.0 Położenie prowincji Hatay na mapie Turcji fot. TUBS | CC BY-SA 3.0

Przedstawia ludzki szkielet, który siedzi obok amfory z winem, a w palcach trzyma czarkę z tymże napojem. Poniżej znajduje się napis w języku starogreckim, który głosi dokładnie te słowa: ''Bądź radosny i żyj własnym życiem'' . Przesłanie jest niewątpliwie aktualne aż do dzisiaj.

Jak twierdzi archeolog Demet Kara z Muzeum Archeologicznego Hatay, mozaika zdobiła podłogę jadalni domu w starożytnej Antiochii. Było to ówcześnie jedno z największych miast Imperium Rzymskiego.

fot. pixabay.comfot. pixabay.com fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Na całym świecie trudno znaleźć drugie takie dzieło. Dlatego odkrycie mozaiki w prawie nienaruszonym stanie jest dla archeologów tak ważne.

Wiadomo jedynie, że we Włoszech znajduje się podobna mozaika, jednak ta z Antiochii jest dużo bardziej kompletna i prawdopodobnie jest też starsza - datuje się ją na III wiek p.n.e.

Zobacz wideo