Czy lecąca sowa wydaje dźwięk? Odpowiedź może zaskoczyć

Przeprowadzono eksperyment, w którym sprawdzono, jak głośno latają trzy ptaki...

Spodobało Ci się?

Kiedy sowa leci, nie wydaje dźwięków... Jak to możliwe?

View post on imgur.com

Ekipa BBC Earth sprawdziła, jak głośno poruszają się ptaki podczas lotu. W tym celu rozstawiono w wyciszonym studio bardzo czułe mikrofony i włączono je, kiedy przelatywały nad nimi gołąb, sokół wędrowny i sowa płomykówka. Dźwięk był rejestrowany i za pomocą specjalnego programu pokazywany w formie wykresu.

Kiedy przelatywały gołąb i sokół - linie wykresów były bardzo zróżnicowane.

View post on imgur.com

Kiedy w powietrzu znajdowała się sowa - linia była niemal płaska.

View post on imgur.com

Naukowcy byli zaskoczeni tym odkryciem. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź leży w tym, jak ptaki są zbudowane i jak wykorzystują swoje skrzydła. Kiedy nimi dużo ruszają, porusza się też powietrze, wytwarzając dźwięk. Im więcej ruchu, tym więcej dźwięku.

Gołębie mają stosunkowo duże ciała i małe skrzydła. Żeby utrzymać się w powietrzu, muszą nimi dużo machać. Nic zatem dziwnego, że tak doskonale je słychać, kiedy podlatują.

Sokoły mają dużo większe skrzydła, dzięki którym mogą poruszać się bardzo szybko. Muszą jednak w tym celu machać nimi często, co oznacza, że wytwarzają więcej dźwięków.

View post on imgur.com

A jak to wygląda w przypadku sów? Dzięki temu, że ich skrzydła są bardzo długie, a ciała bardzo małe, dużo łatwiej im utrzymać się w powietrzu. Wykonują więc dużo mniej ruchów niż inne ptaki. Przecinają zatem powietrze niemal bezgłośnie.

 

Nie tylko proporcja wielkości skrzydeł do ciała ma tutaj znaczenie. Bardzo ważna jest również budowa samego skrzydła i sowich piór.

Każde z piór pokryte jest od góry aksamitnym puszkiem. Kiedy pióra w trakcie lotu ocierają się o siebie, nie wydają dzięki temu dźwięku. Opróćz tego pióra, które wyrastają najbardziej z przodu skrzydła mają ząbkowane rąbki krawędzi. Z kolei pióra na spodzie skrzydła nakładają sie na siebie w charakterystyczny sposób. Dzięki temu prawdopodobnie nie dochodzi do zawirowań powietrza w trakcie lotu, co również sprzyja jego wyciszeniu.

Zobacz wideo