Cierpisz na migrenę? Światło nie musi być twoim wrogiem. Wystarczy, że będzie miało odpowiedni kolor

Biały, czerwony, niebieski czy zielony?

Spodobało Ci się?

Ludzie, którzy cierpią na migreny, niejednokrotnie doświadczyli tego, że światło potęguje jej przykre objawy.

Naukowcy zauważyli, że nie każdy rodzaj światła przyczynia się do pogłębienia dolegliwości. Światło białe, niebieskie czy czerwone sprawia, że objawy migreny się nasilają. Jednak słabe, zielone światło nie pogarsza bólu, może go nawet osłabiać o 20%.

 

Ataki migrenowe mogą występować sporadycznie, ale u wielu pacjentów są tak częste i silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Dlatego poszukiwania skutecznych sposobów na eliminowanie dolegliwości jest bardzo ważne.

Zielony pomaga

Jak podaje New Scientist , doktor Rami Burstein z Uniwersytetu Harvarda, wraz z zespołem naukowców, przeprowadził badania nad powiązaniem między barwą światła a migreną. W ich ramach ochotników z atakiem migreny umieszczano w ciemnym pokoju, którym stopniowo zwiększano intensywność różnych świateł: białego, żółtego, czerwonego, niebieskiego, zielonego.

Wszystkich zaskoczyło, że mała dawka zielonego światła może pomóc cierpiącym pacjentom. Nagrania aktywności mózgu i oczu ochotników wykazały, że zielone światło powoduje mniejszą ilość aktywności w mózgu.

via GIPHY

Jednak nadal nie wiadomo, dlaczego pewne długości fal są lepsze od innych.

Zakup zielonej żarówki to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Są łatwo dostępne w sklepach budowlano- remontowych. Rozproszenie delikatnego, zielonego światła w zaciemnionym pomieszczeniu może wam przynieść ulgę, jest to więc sposób warty wypróbowania.

Zobacz wideo