Zauważyliście, że wiele gumek ma niebieską stronę? Oto czemu służy

Wielka zagadka dzieciństwa w końcu rozwiązana!

Każdy z nas używał dwustronnej gumki. Nie raz pewnie się zastanawialiście do czego służy jej niebieska strona. Lata praktyki wskazywały na to, że do rozmazywania absolutnie wszystkiego w wielkie plamy, których nie da się już usunąć żadnym sposobem, albo po prostu do robienia dziur w papierze.

Pojawiły się głosy , że przecież niebieska strona ma służyć do wymazywania tuszu z piór lub długopisów. To jedna z wersji. Czy prawdziwa, wie każdy, kto próbował tego dokonać.

Niebieska strona gumki...Niebieska strona gumki... fot. Demotywatory.pl fot. Demotywatory.pl

Jaki jest więc sens istnienia niebieskiej strony gumki?

Obie strony gumki zdecydowanie różnią się budową. Pomarańczowa jest miękka i giętka, a niebieska jest sztywna. I nie bez powodu.

Tej pierwszej zazwyczaj używamy, kiedy piszemy w zeszytach i na zwykłych, cienkich kartkach. Niebieska strona gumki jest pomocna, kiedy przerzucamy się na papier o większej gęstości i grubości.

Tak więc, kiedy rysujemy lub piszemy coś w bloku technicznym lub na grubej pocztówce dużo łatwiej będzie nam użyć tej niebieskiej strony -  wymaga to dużo mniej tarcia i siły, niż kiedy ścieramy pomarańczową końcówką. I na pewno w tak grubym papierze dziury nie powstaną od razu - tutaj trzeba będzie się postarać.