Owiec jest tam 4 razy więcej niż ludzi! Oto rzeczy, które powinniście wiedzieć o Islandii

Sensacja na Euro 2016! W poniedziałek Islandia niespodziewanie pokonała Anglię i awansowała do ćwierćfinału mistrzostw. Sprawdziliśmy, czym jeszcze zaskakują Islandczycy i ich kraj.

Spodobało Ci się?

1. Na Islandii żyją 323 002 osoby. Prawie tyle samo mieszkańców jest w Katowicach czy Lublinie. Odizolowanie wyspy od reszty kontynentu ograniczyło imigrację do tego kraju. Jednak najbardziej zaskakujące jest to, że na wyspie owiec potrafi być 4 razy więcej niż ludzi - w okresie letnim jest ich ponad 1 200 000.

Owce z IslandiiOwce z Islandii Kyle MacLea/Wikimedia Commons Kyle MacLea/Wikimedia Commons

2. Jeden z dwóch trenerów reprezentacji Islandii na co dzień jest...dentystą. Heimir Hallgrimsson, gdy odpoczywa od trenowania piłkarzy, leczy zęby mieszkańcom Vestmannaeyjar. Jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2016 zapowiadał, że niezależnie od tego, jak daleko zajdzie Islandia podczas mistrzostw we Francji, wróci do rodzinnej miejscowości, aby kontynuować karierę stomatologa.

3. Islandczycy w swoim kraju nie zjedzą hamburgera z McDonalda. Sieć zakończyła swoją działalność na Islandii w związku ze światowym kryzysem z 2008 r. - ostatnie kanapka i frytki zostały tam sprzedane 30 października 2009 r. Kupił je Hjortur Smarason, który później przekazał "eksponaty" Muzeum Narodowemu w Reykjaviku. Teraz zestaw został "wypożyczony" hostelowi BUS - kanapka i frytki są pokazywane  w relacji na żywo.

4. Islandczycy do '89 roku nie mogli napić się piwa. Pierwszy raz legalnie kupili je 1 marca 1989 r. Tego dnia w Reykjaviku było bardzo zimno, temperatura spadła do -10 °C, jednak tysiące mieszkańców spotkało się na "Dniu piwa", by skosztować zakazanego dotąd trunku.

5. Polacy to największa grupa obcokrajowców, którzy mieszkają na Islandii. W 2013 r. było ich tam ponad 9 tys. i stanowili 44% wszystkich mieszkańców wyspy z innych krajów. Najwięcej Polaków mieszka w Reykjaviku, Keflaviku i Hafnarfjordur.

6. Dzieci na Islandii mają powody do radości. Na ich wyspie żyje aż 13 świętych Mikołajów. Islandczycy nazywają ich gwiazdkowymi chłopcami - mają niezwykłe imiona np. Złodziej Kiełbasek, Oblizywacz Kufli, czy Świeczkowy Facet. Schodzą z gór przez 13 dni przed Gwiazdką i zostawiają dzieciom upominki, w zamian biorą świeczki lub kiełbaski.

7. Islandczycy uwielbiają chodzić do kina. Wybierają się tam średnio 5 razy w roku - są większymi kinomanami niż obywatele innych krajów.

8. Mieszkańcy Islandii wierzą, że ich wyspę zamieszkują elfy, skrzaty i trolle. W 2014 roku o Islandczykach zrobiło się głośno, gdy ich sąd wstrzymał budowę jednej z dróg - inwestycja miała być bowiem zrealizowana na obszarze, na którym mogą żyć elfy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

9. Na Islandii nie ma płazów ani gadów. Kiedyś żyły tam żaby, ale wyginęły w pierwszej połowie XIX w.

10. Islandczycy kochają Prince Polo. Wielu z nich przekonuje nawet, że to ich danie narodowe. Szacuje się, że średnie spożycie tych słodyczy na Islandii to około pół kilograma na osobę (średnio prawie 14 wafelków rocznie). CZYTAJ WIĘCEJ>>>

O Islandii przeczytaj też w darmowym ebooku "Islandia. Przewodnik nieturystyczny" >>

Zobacz wideo
Więcej o: