Odkryli rybkę-ducha w najgłębszym zakątku Ziemi. Nikt wcześniej nie widział takiej żywej!

Ma 10 cm długości, żółte oczy, jest przezroczysta i żyje prawie 2500 metrów. Naukowcy odkryli właśnie na dnie Rowu Mariańskiego rybkę, która wygląda jak duch. Co ciekawe, do tej pory jeszcze nikt nie widział na oczy żadnego żywego przedstawiciela tego gatunku.

Jak podaje Daily Mail, odkrycia dokonała załoga statku OAA Ship Okeanos Explorer, należącego do zespółu badawczego National Oceanic and Atmospheric Administration. Nie dość, że odkryli rybkę, to jeszcze ją sfilmowali!

 

Stworzenie należy do rodziny Aphyonidae, która jest gałęzią rodziny morskich ryb wyślizgokształtnych (Ophidiidae).

Ma przejrzystą skórę, około 10 cm długości i brakuje jej łusek. Jej żółte oczy są mocno zredukowane i nie zawierają wiele pigmentu. Biolog morski Bruce Mundy twierdzi, że każdy z jego kolegów po fachu tylko marzy, żeby móc ją zobaczyć i zbadać. A tym razem marzenia się spełniły!

  fot. oceanexplorergov | youtube.com | kadr

Jak mówi sam biolog, to odkrycie jest po prostu niesamowite. Nie tylko dlatego, że po raz pierwszy zobaczono żywego przedstawiciela rodziny Aphyonidae - to także pierwszy dowód na to, że ta rodzina znajduje pożywienie na dnie morskim. Wcześniej trwały o to długie spory. W końcu pojawiły się twarde argumenty w dyskusji.

Film nakręcono w trakcie ekspedycji mającej na celu lepsze poznanie do tej pory mało zbadanych północnych rejonów Rowu Mariańskiego, czyli najgłębszego rowu oceanicznego na Ziemi, który znajduje się na wschód od Azji. W najgłębszym miejscu osiąga nawet 10 994 metrów głębokości i ma długość blisko 2000 km.

Położenie rowu mariańskiegoPołożenie rowu mariańskiego fot. I, Kmusser, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2502266

Panuje tam bardzo specyficzne ciśnienie. Podczas gdy na powierzchni odczuwamy zazwyczaj około 1010 hektopaskali, tam sięga ono około 1 100 000 hektopaskali. Również temperatura wody jest tam bliska zamarzania. Nie dociera również
prawie wcale światło, co uniemożliwia zajście procesu fotosyntezy. To jedne z najbardziej wrogich warunków do życia jakie panują na ziemi.

Nowo odkryta rybka-duch przypomina naukowcom również odkrytą w lutym tego roku ośmiorniczkę-ducha, która również żyje na bardzo dużej głębokości. Nazwano ją Casper - bo z racji braku pigmentu w skórze przypomina sympatycznego
duszka z filmu dla dzieci.

 

Również w przypadku rybki pokuszono się o podobne przezwisko. Jednak to nie jedyne skojarzenie jakie wzbudza. Stażyści z ośrodka NOAA są przekonani, że rybka wygląda jak latający smok-pies Falkor z ''Niekończącej się opowieści''. Pamiętacie go?

 

Obydwa te odkrycia upewniają nas tylko, że nie wiemy o naszej planecie jeszcze wielu rzeczy.