91-latka wypełniła krzyżówkę w muzeum. Okazało się, że to dzieło sztuki ubezpieczone na 350 tys. zł

Pracownicy muzeum musieli mieć nietęgie miny.

91-letnia mieszkanka Norymbergi nie spodziewała się, że wizyta w muzeum zakończy się dla niej... na posterunku.

Dlaczego? Jeden z eksponatów przykuł jej uwagę. Była to krzyżówka. Uczestniczka wycieczki postanowiła ją wypełnić swoim długopisem. Wszystko pewnie skończyło by się inaczej, gdyby nie to, że krzyżówka okazała się dziełem sztuki.

Tę nietypową sprawę opisał portal sueddeutsche.de

Chodzi o jedno z dzieł niemieckiego artysty Arthura Köpcke (1928-1977) o tytule "Reading-work-piece".

Dzieło przedstawia częściowo rozwiązaną krzyżówkę oraz napis "insert words", co można przetłumaczyć jako "wypełnij słowami".

I właśnie jako zachętę do dalszego wypełniania krzyżówki zrozumiała to 91-letnia staruszka, odwiedzająca muzeum w Norymberdze. Gerlinde Knopp, prowadząca pechową wycieczkę, uważa, że instytucja powinna lepiej zadbać o oznaczenia swoich eksponatów.

Wiele z nich było bowiem sztuką interaktywną i zachęcało odwiedzających do działania, co mogło dodatkowo zmylić 91-letnią kobietę.

Tak sprawę skomentowała dyrektor muzeum Eva Kraus:

Zdajemy sobie sprawę, że ta starsza pani nie wyrządziła szkody specjalnie, ale jako państwowe muzeum byliśmy zobligowani do podjęcia odpowiednich kroków. Również ze względu na ubezpieczenie.

Wypożyczone z prywatnej kolekcji dzieło było ubezpieczone na około 350 tys. złotych.

Kraus dodała później, że właściciel obrazu przyjął informację o całym incydencie z uśmiechem, a samo muzeum dołoży wszelkich starań, żeby wyraźnie oznaczyć eksponat i tym samym uniknąć podobnego zdarzenia w przyszłości.