Dziewczyna wylewa wodę z butelki. Ta zamiast w dół, leci w górę!

Leslie i Camila pojechały zobaczyć Zaporę Hoovera. Na miejscu przeprowadziły eksperyment, który na pierwszy rzut oka przeczy prawom fizyki.

Na poniższym nagraniu widzimy, jak dziewczyna próbuje rozlać wodę z butelki nad Zaporą Hoovera. Ciecz zachowuje się jednak w sposób przeczący grawitacji i zdrowemu rozsądkowi... bowiem  leci do góry!

Zobaczcie sami:

 

Leslie Hutchings opublikowała ten film na swoim profilu na YouTube. Jej koleżanka Camila wylała z butelki wodę i namieszała tym samym w głowach wielu ludziom. Dlaczego ciecz zachowała się tak, a nie inaczej? Odpowiedź tkwi w specyfice miejsca, w którym Leslie i Camila przeprowadziły eksperyment.

Zapora Hoovera znajduje się na granicy stanów Arizona i Nevada, około 50 kilometrów od Las Vegas. Ta gigantyczna konstrukcja jest zaporą wodną typu grawitacyjno-łukowego. Z daleka wygląda tak:

fot. LICKO | Domena publiczna

Wielka i lita betonowa ściana jest wykrzywiona w łuk. Wiejący w jej stronę wiatr tworzy ciąg powietrza skierowany w górę.

Właśnie tego doświadczyły autorki nagrania. Jak same przyznały w opisie filmu, nie spodziewały się jednak, że zjawisko jest aż tak silne.