Chcieli poprawić rysunek na skale, żeby był lepiej widoczny. Zniszczyli bezcenny obiekt

Dwóch chłopców postanowiło ostrym przedmiotem poprawić kontury figury wyrzeźbionej w skale. Zniszczyli bezcenne dzieło i jeden z symboli Norwegii

Norwegia jest w szoku po tym, co dwóch chłopaków zrobiło na wyspie Tro. Kiedy zauważyli figurę wyrzeźbioną w skale, postanowili zrobić coś, żeby była lepiej widoczna - pisze portal The Local Norway. Ostrym przedmiotem przejechali kilka razy po liniach rysunku przedstawiającego narciarza. Zniszczyli w ten sposób wizerunek wykonany przed 5000 lat, jedno z najstarszych na świecie przedstawień człowieka na nartach. Przy okazji zniszczyli też wizerunek wieloryba, będący częścią tej samej sceny.

 

Ta naskalna rzeźba to jeden z symboli Norwegii, znany na całym świecie. Stał się nawet elementem graficznym zimowych igrzysk olimpijskich, które odbywały się w 1994 roku w norweskim Lillehammer. Trafił m.in. na kartki pocztowe:

"Narciarz" był też przedstawiany na kubkach:

 

- To tragedia narodowa - rozpacza Bard Anders Lango, miejscowy burmistrz. - Już nigdy nie zobaczymy tych rysunków tak, jak wyglądały przez ostatnie 5000 lat - twierdzi archeolog Tor-Kristian Storvik. Tak wygląda teraz zniszczony rysunek:

Skruszeni chłopcy przeprosili za swój czyn. Twierdzą, że chcieli tylko sprawić, żeby rysunki były lepiej widoczne. Prawdopodobnie nie zdawali sobie sprawy, co poprawiają. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele głosów potępiających ich czyn i żądających kary. Niewykluczone, że dostaną zarzuty zniszczenia bezcennego obiektu, należącego do dziedzictwa ludzkości.

Zobacz także: Wystarczy chwila nieuwagi, kiedy opiekujesz się dziećmi i one łapią w swoje łapki

Wystarczy chwila nieuwagi, kiedy opiekujesz się dziećmi i one łapią w swoje łapki coś, czego nie powinny