Nie rozwiązała testu z podstawówki, straciła miejsce w parlamencie. Ty byś zdał?

Cissy Namujju musiała odpowiedzieć na kilka bardzo prostych pytań, by zachować mandat w ugandyjskim parlamencie. Jej świadectwa budziły wątpliwości.

W lutowych wyborach w Ugandzie Cissy Namujju zdobyła mandat poselski. Nie nacieszyła się nim jednak długo, bo jeden z wyborców zaskarżył jej wybór. Jak opisują afrykańskie portale, Martin Sserwanga oskarżył panią polityk o sfałszowanie dokumentów potwierdzających jej wykształcenie. W Ugandzie, w odróżnieniu np. od Polski, trzeba skończyć szkołę średnią, by móc piastować ważne funkcje publiczne.

By ustalić poziom wiedzy pani polityk, sędzia zdecydował, że przeprowadzi test. Cissy Namujju musiała odpowiedzieć na kilka pytań z podstawówki, by udowodnić swoje wykształcenie. To zadanie ją jednak przerosło.

W dodatku nie potrafiła powiedzieć, ile zdobyła punktów z poszczególnych przedmiotów na egzaminach kończących tamtejszą podstawówkę. Same świadectwa również budziły wątpliwości, co do ich autentyczności. Koniec końców Cissy Namujju Dionizia została uznana za winną fałszerstw i w lipcu straciła mandat. Odbędą się nowe wybory w jej okręgu.

Chcesz się zmierzyć z pytaniami, które zadano pani polityk? Znajdziesz je pod tym artykułem w formie quizu.

Więcej o: