Zauważyliście, że coraz więcej psów chodzi z żółtą wstążką przy smyczy? Oto, co ona oznacza

Ta wstążka wcale nie jest ozdobą.

Nie wszystkie psy można głaskać. Nigdy nie wiadomo, jak zareaguje zwierzak na dotyk obcej osoby. Żółta wstążka ma zasygnalizować, że noszący ją pies potrzebuje swojej przestrzeni osobistej i zanim się go dotknie, trzeba zapytać o zgodę jego opiekuna. Być może zwierzę nie jest jeszcze gotowe na kontakt i powitanie również z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Żółta wstążka nie oznacza, że pies jest agresywny. Być może piesek jest chory, przeszedł właśnie operację, albo jest lękliwy lub jeszcze nie pozbył się nawyków ze schroniska. Jest to również sygnał dla opiekunów innych psów, że nie powinni się zbliżać ze swoim pupilem do takiego zwierzaka. Być może pies przechodzi właśnie trening, który trudno się prowadzi, kiedy ktoś co chwila zaczepia psa.

Psy z żółtą wstążką potrzebują specjalnego traktowania. By to uświadomić ludziom, powstał międzynarodowy projekt The Yellow Dog Project (czyli Projekt Żółty Pies). Założyła go kilka lat temu w Kanadzie treserka psów Tara Palardy. Od tej pory koncepcja staje się coraz popularniejsza w krajach całego świata. Tara nie była pierwszą osobą, która wpadła na pomysł z oznaczaniem w ten sposób psów, ale to właśnie jej akcja i produkowane przez jej fundację wstążki dotarły do najszerszego grona odbiorców.

Również powoli w Polsce poszczególne ośrodki szkoleniowe starają się spopularyzować tę koncepcję.

Akcja ma zwiększyć świadomość i ułatwić szkolenie zwierząt, które z różnych powodów nie mogą swobodnie nawiązywać kontaktów z otoczeniem i potrzebują odpowiedniego traktowania. Dlatego na widok takiego pieska, nie rzucajmy się do głaskania.

ŚREDNIA W TYM PSIM QUIZIE TO 13/20, PORADZISZ SOBIE LEPIEJ?