Morze wyrzuciło na brzeg setki ciał takich opancerzonych stworzeń. Nikt nie wie, dlaczego masowo umierają

Stworzenia te są nazywane ''żywymi skamielinami''.

Jak podaje Science World Report, 500 ciał skrzypłoczy wyrzuciło ostatnio morze na japońskim wybrzeżu nieopodal Kitakyushu.

Naukowcy biją na alarm - to śmiertelność prawie osiem razy większa niż normalnie.

Zwierzęta te należą do jednego z najstarszych gatunków staroraków. Szacuje się, że skrzypłocze, inaczej zwane mieczogonami, istnieją od około 425 milionów lat. Dlatego nazywane są często ''żyjącymi skamienielinami''. Żyją w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży obu Ameryk i w przy azjatyckich brzegach Pacyfiku. Mają dwudzielny pancerz i długi ogon oraz niepokojąco wyglądające odnóża.

Rozmnażają się najczęściej właśnie u wybrzeży Japonii. Wychodzą na brzeg, by złożyć jaja. Przy tej okazji część z nich umiera, jednak w tym roku ich śmiertelność mocno zaniepokoiła naukowców. 

SkrzypłoczSkrzypłocz fot. Joao Carvalho |Wikipedia | CC BY-SA 2.5 |

Nie ma zgody co do przyczyn tego zjawiska, ale - jak powiedział dziennikowi Ashai Shimbun, badacz mieczogonów Hiroko Koike z Muzem Uniwersytetu Kyushu - winę ponosić tutaj może podnoszący się z powodu globalnego ocieplenia poziom mórz. Przez to brakuje i miejsc do składania jaj, i pożywienia,a to powoduje zwiększoną śmiertelność tych zwierząt. Możliwe też, że zaczęły one chorować lub zaszkodził im jakiś pasożyt.

Skrzypłocze znane są też z tego, że mają niebieską krew. Tlen w ich organizmach transportuje hemocyjanina, a nie hemoglobina. Za jej pomocą naukowcy sprawdzali od lat 70. sterylność narzędzi medycznych, a obecnie sprawdza się też części sond kosmicznych.

Dzieje się tak dlatego, że ich krew reaguje na drobnoustroje i natychmiast je niszczy. Oprócz tego jest jałowa i wolna od bakterii. 

Krew od skrzypłoczy pobiera się do testów zupełnie jak od ludzkich krwiodawców. Jak podaje "Daily Mail", litr ich krwi może kosztować nawet 15 tysięcy dolarów.

 

 A teraz zobacz:

W Bałtyku zamieszkał niezwykły gość. Niestety musi być bardzo samotny...

W Bałtyku zamieszkał niezwykły gość. Niestety musi być bardzo samotny...