Tak, ten aligator nosi koronę z motylków. To nie fotomontaż, to samo życie

Dlaczego motylki obsiadły gada? Odpowiedź jest prosta.

Mark Cowan podróżował przez Puszczę Amazońską, kiedy trafił na zaskakującą scenkę. Fotografowi udało się ''upolować'' kajmana noszącego koronę z motylków!

Motyle siedzą na głowie aligatora, ponieważ... spijają łzy gada. Zawierają one ważne dla ich przeżycia minerały i sól, o które trudno w tamtejszych warunkach. 

Krokodyle łzy są również bardzo istotna dla samych gadów. Substancje w nich zawarte czyszczą i nawilżają im oczy. Najlepiej je widać, kiedy zwierzęta przebywają dłuższy czas na lądzie.

Kajman i motyleKajman i motyle fot. Mark Cowan

Jak się okazuje jednak, to zjawisko jest już znane naukowcom. Zaskakujące w tym wypadku jest to, że u aligatora zjawiły się naraz aż 3 różne gatunki motyli. Naukowców również zachwyciło, jak każdy z tych gatunków ''trzyma się razem''.

Mark Cowan zrobił to zdjęcie podczas wyprawy naukowej mającej na celu badanie życie tych gadów i ich środowiska naturalnego. Prowadzili ją naukowcy z Wydziału Herpetologii Uniwersytetu Michigan.

Mark zgłosił zdjęcie do konkursu fotograficznego 2016 Royal Society Publishing i uzyskał nagrodę specjalną. Za zgodą organizatorów publikujemy tę wyjątkową fotografię

A teraz zobacz:

W Bałtyku zamieszkał niezwykły gość. Niestety musi być bardzo samotny...