Masz zły humor? Naukowcy zbadali, które piosenki najlepiej go poprawią. Najskuteczniej TEN przebój Queen

Doktor Jacob Jolij przeprowadził badania, dzięki którym może powiedzieć, której piosenki posłuchać, gdy jest nam smutno i źle.

Jeśli macie zły humor, posłuchajcie piosenki ''Don't stop me now'' zespołu Queen. Właśnie ten utwór znajduje się w czołówce listy piosenek, które mają największe szansę Was rozweselić. Do takiego wniosku doszedł po wnikliwych badaniach przeprowadzonych dla brytyjskiej marki elektrycznej Alba, doktor Jacob Jolij z Uniwersytetu Groningen w Holandii.

 

Na prośbę brytyjskiej firmy holenderski naukowiec stworzył całą listę piosenek, które poprawiają humor oraz wzór, który pomaga je znaleźć - podaje Techinsider.

Jak wybrano te piosenki?

Doktor Jolij zajmuje się neurobiologią kognitywną i jak sam pisze na swoim blogu, był zachwycony, kiedy poproszono go o udział w tym projekcie. Dostał dostęp do danych zebranych wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii i Irlandii. W trakcje badania pytano ich o wszystko - od muzycznych preferencji po dźwięki, których słuchają, żeby poczuć się szczęśliwymi.

Oto finalny efekt poszukiwań:

1.      Queen – Don’t Stop Me Now

2.      Abba – Dancing Queen

3.     The Beach Boys – Good Vibrations

4.     Billie Joel – Uptown Girl

5.     Survivor – Eye of the Tiger

6.     The Monkees – I’m A Believer

7.      Cyndi Lauper  - Girls Just Wanna Have Fun

8.     Jon Bon Jovi – Living on a Prayer

9.     Gloria Gaynor - I Will Survive

10.  Katrina & The Waves – Walking on Sunshine

Sam naukowiec podkreśla, że zadanie stworzenia uniwersalnej listy piosenek poprawiających humor nie należało do łatwych. W grę wchodziły przecież różne czynniki. Przede wszystkim należało pamiętać, że gust muzyczny każdy człowiek ma inny, nie wspominając nawet o osobistych skojarzeniach z poszczególnymi piosenkami i emocjami, jakie budzą.

Mimo wszystko udało mu się ustalić, które czynniki są najistotniejsze przy wyborze piosenki najlepiej poprawiającej nastrój.

Najważniejsze są tutaj tempo piosenki oraz jej tonacja. Nieco mniej liczą się temat utworu, jego tekst, emocjonalność oraz to, ile zostało użytych akordów.

We wzorze doktora Jolija najważniejszy zatem jest wskaźnik BPM (beats per minute), określający właśnie tempo utworu (mierzone ilością uderzeń metronomu na minutę). Co ciekawe,o ile większość popowych piosenek ma tempo wynoszące 118 uderzeń na sekundę, to te utwory, które najskuteczniej poprawiają nastrój, mają ten wskaźnik dużo wyższy - od 140 do 150.

Kiedy wzór był gotowy, zostawało tylko wybrać piosenki. Naukowcy przyjrzeli się najpopularniejsze piosenki z ostatnich 50 lat i porównali ze wzorem. W ten sposób powstała lista doktora Jacoba Jolija. Niewykluczone, że w Polsce przedstawiałaby się jeszcze inaczej. 

A Wam jakie piosenki poprawiają humor? Wklejcie swoje ulubione przeboje w komentarzach!

A TERAZ ZOBACZ:

Pojechał do Kanady pracować jako ogrodnik. Po 3 latach zadzwonił telefon - usłyszał 'Zostałeś królem'