Zatrzymał się na poboczu i poszedł się wysikać. Przypadkiem znalazł schronisko sprzed 49 tys. lat

Mężczyzna odkrył najstarsze do tej pory pozostałości aborygeńskiej osady. Archeolog znalazł w jaskini cenne artefakty oraz kości prehistorycznych zwierząt.

Giles Hamm, archeolog i doktorant La Trobe University,  przypadkowo dokonał niesamowitego odkrycia - zatrzymując się na poboczu drogi, żeby się wysikać, odnalazł jaskinię zamieszkiwaną w czasach prehistorycznych przez Aborygenów.

Hamm powiedział, że zauważył ją, ponieważ zwrócił uwagę na poczerniałe górne sklepienie, które musiało być efektem rozpalania w jaskini ognia. Archeolog nie wiedział jeszcze wtedy, na jak ważne znalezisko trafił – podaje ABC

Jaskinia w Warratyi, zdjęcie udostępnił Giles HammJaskinia w Warratyi, zdjęcie udostępnił Giles Hamm Jaskinia w Warratyi, zdjęcie udostępnił Giles Hamm

Schronienie z Flinders Ranges w Australii Południowej jest dowodem na to, że rdzenni mieszkańcy kontynentu osiedlili się w Warratyi około 49 000 lat temu – to o 10 000 lat wcześniej niż do tej pory myślano – czytamy w materiale ABC.

W jaskini znajdowały się cenne artefakty, które mówią nam wiele o rozwoju technologicznym Aborygenów. Najważniejsze z nich to kamienne siekiery oraz ostrze z kości, które jest najstarszym kościanym narzędziem znalezionym w Australii – podkreśla Daily Mail.

kościane ostrzekościane ostrze zdjęcie udostępnił Giles Hamm

Oprócz tego na miejscu znaleziono ślady ochry – zwietrzeliny skalnej, używanej jako barwnik wykorzystywany przy rytuałach religijnych, jak również do obróbki skór i tworzenia farb przez pierwszych ludzi. 

Duncan Johnston z Adnyamathanha Traditional Lands AssociationDuncan Johnston z Adnyamathanha Traditional Lands Association zdjęcie udostępnił Giles Hamm

Wśród innych istotnych odkryć były kości zwierząt, w tym olbrzyma Diprotodon optatum przypominającego wombata, a także jajka zniesione przez starożytnego olbrzymiego ptaka. Zwierzęta te nie mogły same wejść do jaskini – ich szczątki są więc dowodem na to, że Aborygeni polowali na nie i żywili się ich mięsem.

Diprotodon opatutumDiprotodon opatutum Dmitry Bogdanov/Wikimedia Commons

To rewolucja w nauce – zwraca uwagę portal Mashable – dowodzi bowiem interakcji człowieka z megafauną, stawia również pytanie o to, jaki wpływ miał człowiek pierwotny na jej wyginięcie.

A teraz zobacz:

Nurkowie odkryli skarb sprzed 1600 lat. Jest to największe morskie odkrycie w Izraelu od trzech dekad