Jaką wodę powinniśmy wlewać do naszych czajników? Ciepłą czy zimną? Zapytaliśmy ekspertkę

Kto z nas niemal każdego dnia nie parzy sobie herbaty czy kawy? Potrzeba wtedy czajników, do których zwykle wlewa się wodę bezpośrednio kranu. Zastanawialiście się kiedyś, jaką wodę wlewać - ciepłą czy zimną, czy robicie to raczej odruchowo?

Teoretycznie ciepła woda powinna zagotować się szybciej, ale czy jej gotowanie to dobry pomysł?

Woda ciepła służy celom higieniczno-sanitarnym, natomiast zimna spożywczym - mówi dr Bożena Krogulska. Doktor Krogulska jest kierownikiem zakładu higieny komunalnej z Narodowego Instytutu Zdrowa Publicznego, z którą kontaktowaliśmy się w tej sprawie.

Pani doktor wyjaśniła nam, że zarówno zimna jak i ciepła woda nadają się do spożycia. Zaleca się jednak gotowanie wody zimnej. W ciepłej wodzie znajduje się więcej bakterii, osadów i nalotów. Ma to wpływ także na walory smakowe wody. Smaczniejszy napój uzyskamy, gdy gotujemy zimną wodę. 

Kwestia, tego jaką wodę gotować może wydawać się na pozór błaha. Jednak kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę pytanie "jaką wodę wlać do czajnika - zimną czy ciepłą'', widać, że mnóstwo ludzie je sobie zadaje.

Użytkownik tmp7 z forum naukowy.pl pyta:

Ostatnio usłyszałem dziwną historię, a mianowicie, iż wlewanie ciepłej/gorącej wody do czajnika jest w jakiś sposób złe bądź niezdrowe/szkodliwe. Czy to prawda i jeśli "tak", to dlaczego

To nie koniec wątpliwości. Niektórzy już w pytaniu wykluczają użycie ciepłej wody. Zastanawiają się jednak dlaczego lepiej z niej nie korzystać. W takim tonie pisze m.in. zachary17 z forum pytamy.pl:

Dlaczego nie można nalewać ciepłej wody do czajnika elektrycznego? Moja mama zawsze mnie upomina ale nie potrafi mi wyjaśnić właściwie dlaczego tak mówi.

Na te, oraz podobne, pytania odpowiada mnóstwo zainteresowanych tematem. Wiele osób zakłada, że nie ma żadnej różnicy, który kurek przekręcimy. 

Większość osób jest za gotowaniem zimnej wody. Motywują to m.in. ekonomią:

Jak odkręcam ciepłą to najpierw zawsze leci przecież zimna

Niektórzy używają zimnej wody ze względu na to, że najpierw filtrują ją w specjalnych dzbankach. Oprócz tego często pojawia się zdanie - zimna woda jest czystsza.

Znajdują się jednak i tacy, którzy polecają wlewanie do czajników ciepłej wody. W tym wypadku najważniejsza jest dla nich oszczędność czasu:  

Zawsze wlewam ciepłą wodę do czajnika, krócej się czeka i tyle

Większość ludzi wypowiadających się na forach intranetowych jednak nie jest przekonana do gotowania ciepłej wody. Wlewają do czajników zimną wodę, bo często podobnie jak zachary17, nauczyli się tego w domu. I tak np. Amelia z naukowy.pl odpowiada:

Woda zimna jest pitna i nadaje się do zagrzania, gorąca służy do mycia i jest w niej więcej zanieczyszczeń!!! Wiem to, bo mama mówiła, żebym tak mam robiła

To właśnie ta wypowiedź jest najbliższa prawdy.

 A teraz zobacz

Czemu słonie obsypują się piaskiem? I jak długo śpią?