Czemu na paznokciach pojawiają się białe plamki? U jednych to brak witamin. U innych - poważniejsze dolegliwości

Białe plamki na paznokciach zwykle nie są niczym groźnym. Zdarza się jednak, że to objaw poważniejszych dolegliwości.

Białe plamy na paznokciach są objawem leukonychii tzw. bielactwa paznokci. Istnieje wiele teorii na temat tego, co jest jej przyczyną. Najpopularniejszą jest ta mówiąca o tym, że jest wynikiem braku witamin.

Okazuje się jednak, że zwykle powód białych plamek na paznokciach nie tak poważny. Najczęściej poprzeczne plamki, które pojawiają się wzdłuż paznokcia są wynikiem urazu. I nie chodzi tu o przytrzaśnięcie paznokcia, ale o drobniejsze uszkodzenia, które mogą pojawić się np podczas wykonywania manicure albo stukania paznokciami o blat. Dlatego czasem nie orientujemy się nawet, że uszkodziliśmy płytkę paznokcia. Białe plamki powstałe w ten sposób nie są groźne. Powinny samoistnie zniknąć.

Niestety tych białych, nieestetycznych plam nie można wyleczyć, ani usunąć. Można je jedynie zamaskować ciemniejszym lakierem do paznokci, albo tym lepiej kryjącym.

Warto zapobiegać takim urazom i stosować ochronne odżywki do paznokci i natłuszczające kremy. Dzięki nim paznokcie będą mocniejsze. Należy również zachować odpowiednią długość paznokcia i starannie wykonywać manicure. 

Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy plam jest wiele i nie ustępują. Wtedy mogą być spowodowane niedoborem takich składników jak: żelazo, cynk, wapń czy witamina H. Brak tych substancji zwykle wynika z nieodpowiedniej diety.

Polecamy więc wzbogacić ją o: pestki dyni i słonecznika, ryby, owoce morza i czerwone mięso, które zawierają cynk, a także: szpinak, orzechy, fasolę, jajka, które zawierają żelazo. W wapń bogate są: mleko, orzechy, migdały oraz nasionach maku. Witaminę H znajdziesz natomiast w wątróbce, orzechach, migdałach oraz niektórych grzybach.

Pamiętaj jednak, że jeśli białe plamy nie ustępują, albo też na paznokciach pojawią się głębokie bruzdy, płytka zmienia kolor na żółto-zielony, powinieneś udać się do lekarza. Wszytko to może być objawem poważnych chorób. 

A teraz zobacz:

Allegro zrobiło znakomitą świąteczną reklamę, ale po dodaniu TEJ sceny z "Dnia Świra" jest jeszcze lepsza

Allegro zrobiło znakomitą świąteczną reklamę, ale po dodaniu TEJ sceny z "Dnia Świra" jest jeszcze lepsza