Emerytowany lekarz robił porządki w dokumentach ojca. Przypadkowo znalazł szkic Leonarda da Vinci warty 15 mln euro

We Francji odkryto szkic, którego autorem jest Leonardo da Vinci. Autentyczność dzieła potwierdzili specjaliści. Arkusz z pracą renesansowego artysty został wyceniony przez dom aukcyjny na około 15 mln euro.

Dom aukcyjny Tajan 12 grudnia przedstawił całemu światu nieznaną dotąd pracę Leonarda da Vinci. Niewiarygodne jest to, że szkic został odkryty zupełnie przypadkowo. Znalazł go emerytowany francuski lekarz, który przeglądał dokumenty swojego ojca - podaje portal Quartz.

Skontaktowaliśmy się z domem aukcyjnym Tajan, który potwierdził, że odkrycie o którym mowa to dwustronny arkusz o wymiarach 19 na 13 centymetrów. Da Vinci uwiecznił na nim postać przywiązanego do drzewa św. Sebastiana. Na drugiej stronie znajdują się odręczne notatki artysty - schematy dotyczące światła i cienia, które odnoszą się do prowadzonych przez niego badań nad optyką. 

Szkic Leonardo da Vinci przedstawiający męczeństwo św. SebastianaSzkic Leonardo da Vinci przedstawiający męczeństwo św. Sebastiana Szkic publikujemy dzięki uprzejmości domu aukcyjnego Tajan

Autentyczność dzieła potwierdziło dwoje ekspertów. Znawca dawnych rysunków Patrick de Bayser oraz poproszona przez niego o pomoc dr Carmen C. Bambach - kustosz nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.

Oboje ustalili, że dzieło musiało powstać w latach 1482-1485. Oprócz tego stwierdzili, że szkic i notatki na odwrocie zostały stworzone przez leworęcznego artystę. Te informacje naprowadziły ich na to, że mają przed sobą szkic, który stworzył da Vinci. Nie mogli uwierzyć w tak szczęśliwe odkrycie - czytamy na stronie Tajana.

Druga strona arkusza z odręcznymi notatkami Leonarda da VinciDruga strona arkusza z odręcznymi notatkami Leonarda da Vinci Szkic publikujemy dzięki uprzejmości domu aukcyjnego Tajan

 "Moje serce zawsze będzie bić, kiedy myślę o tym rysunku" powiedziała w wypowiedzi dla New York Times dr Bambach. Dodała również, że patrząc na szkic, czuła się jakby zaglądała mistrzowi przez ramię. 

W Kodeksie Atlantyckim, największym zbiorze notatek Leonarda da Vinci, znajdują się informacje o ośmiu pracach przedstawiających męczennika Sebastiana. Specjaliści nie mają wątpliwości, że odnaleziony szkic to jeden z tej listy.

Dzieło zostało wycenione na około 15 milionów euro, co w przeliczeniu daje prawie 66,5 miliona złotych.

A teraz zobacz

Tata kładzie się na podłodze. Wtedy jego 3-letni synek nad nim skacze i robi coś NIESAMOWITEGO