Sejm unieważnił przetarg na papier toaletowy, bo żaden nie spełniał wymogów. Teraz ogłoszono nowy

13 grudnia Kancelaria Sejmu unieważniła przetarg na papier toaletowy i ręczniki papierowe. Żadna z ofert nie odpowiadała wymaganym parametrom. 29 grudnia ogłoszono nowy przetarg.

Kancelaria Sejmu rozpisała przetarg, według którego do sejmowych łazienek miało trafić:

  • 90 tysięcy rolek 3-warstwowego, białego papieru toaletowego
  • około 8 milionów listków jednowarstwowych ręczników papierowych
  • około 400 tysięcy dwuwarstwowych, składanych w Z-Z (czyli nachodzących na siebie) ręczników dwuwarstwowych
  • 1300 rolek ręczników jednowarstwowych w rolkach z adaptatorem

Starający się o wygranie przetargu musieli dostarczyć darmowe wzory wymaganych produktów.

Przetarg został jednak unieważniony 13 grudnia 2016 roku. Powód? Według oficjalnego oświadczenia (które niestety nie jest już dostępne na stronie Sejmu bowiem "data publikacji dokumentu w internecie już wygasła"), żadna z ofert nie odpowiadała wymaganym parametrom. Zwrócił na to uwagę na Twitterze Rafał Mundry.

Zaciekawiło nas, jakie parametry musi mieć papier toaletowy i ręczniki papierowe dostarczone do Sejmu.

Długo można by wymieniać. Między innymi wszystkie te produkty muszą być białe i wykonane z celulozy. I tak. np 3- warstwowy papier toaletowy powinien mieć gilzę (to ta tekturowa tubka, na którą nawinięty jest papier) o minimalnej średnicy 39 mm, a maksymalnej 45 mm.

Papier toaletowyPapier toaletowy fot. pixabay.com

Długość wstęgi papieru toaletowego na jednej rolce powinna wynosić najmniej 20 m. Sama wstęga zaś nie może być szersza niż 100 mm. Kancelaria Sejmu dopuszcza nawet możliwość, że papier będzie w tłoczone wzorki.

A np. jednowarstwowe ręczniki papierowe powinny być gofrowane lub przetłaczane. Jeśli myślicie, że to jest już pełnia szczegółowego opisu wymagań, to jesteście w błędzie. Dalsze szczegóły znajdziecie w tym dokumencie.

Ale najlepsze dopiero przed nami.

Bo w tym przetargu oprócz ceny i parametrów produktów bardzo ważna jest ich jakość, którą ocenia komisja przetargowa. Zresztą, jest do tego cała lista wytycznych.

Tak też członkowie komisji przydzielali od 0 do 3 punktów za takie cechy produktu jak stopień bieli papieru oraz brak nieprzyjemnego zapachu po zamoczeniu. Najlepiej też by papier nie miał zapachu wcale lub przynajmniej świeży, kiedy jest niezamoczony. 3 punkty może też dostać za stopień pylenia oraz wytrzymałość produktu.

Papier toaletowyPapier toaletowy fot. pixabay.com

 

Bardzo ważna jest estetyka wykonania papieru toaletowego - to rozumiane jest jako równomierność i gęstość struktury. Osobnym punktem zresztą jest równomierność jego wybarwienia.

Co więcej? Oceniana jest też gramatura artykułu. Ręczniki papierowe powinny być chłonne, a papier toaletowy odporny na rozwarstwianie, a zarazem miękki i delikatny.

Nie może być też tak, że ręczniki typu ZZ i ręczniki w rolce trudno wyjąć z pojemników.


Przy czym należy podkreślić, że w ogólnej ocenie oferty to wcale nie jakość, a łączna cena ofertowa brutto ma większe znaczenie. Każda z odrzuconych ofert była oceniana w skali 100 punktów, gdzie 70 można było otrzymać właśnie za cenę, a jedynie 30 za jakość. Tak samo jest w przypadku nowego przetargu, ogłoszonego w dniu 29 grudnia. Oferty zostaną rozpatrzone już 11 stycznia 2017 roku. Najwidoczniej sprawa jest nagląca - rozumiemy. 

W sprawie odwołanego przetargu skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Kancelarii Sejmu. Czekamy na odpowiedź. 

A czy Wy zwracacie uwagę na to wszystko, kiedy kupujecie papier toaletowy do domu? 

A TERAZ ZOBACZ:

"Miejsce nie z tego świata". Odkryto podwodne jezioro, wypełnione niebezpieczną substancją