Dlaczego kurtyna i siedzenia w teatrze są czerwone? Oto odpowiedź

To nie przypadek, że kurtyna i siedzenia w teatrze są czerwone. Powody są dwa i wcale nie chodzi tylko walory estetyczne.

Odpowiedzi należy szukać w historii. Teatr zawsze chętnie odwiedzały elity (arystokraci, duchowni, bogacze). A skoro na przedstawienia przychodziła śmietanka towarzyska, to kolorem dominującym w tym miejscu musiała być czerwień - większości  kojarzona z bogactwem.

Ponadto, jak zauważa socjolog i politolog, prof. dr hab. Jacek Wasilewski, czerwone sukna były synonimem miejsca odpowiedniego dla wyższej klasy.

- Teatr, który jest zorientowany na gatunki dawne (np. operę), to taki teatr, gdzie chodzi się nie tylko obejrzeć sztukę, ale także żeby się pokazać. I wtedy zarówno kolory jasne, jak i kolory ciemne, czy białe suknie czy czarne, w czerwonych lożach wyglądają po prostu dobrze - tłumaczy ekspert.

A jaki jest drugi powód? Czerwona kurtyna i siedzenia spełniają funkcję praktyczną. Dlaczego? Bo warunkach słabego oświetlenia czerwony kolor jest pierwszym, który tracimy z naszego pola widzenia. A zatem, gdy światła przygasają, wszystko co czerwone też znika. Wtedy widz może skupić się na tym, co najważniejsze, czyli sztuce.


A TERAZ ZOBACZ: Nurek podpływa do stadka rekinów. To, co robi po chwili... ODWAŻNIE