Samolot pasażerski wystartował w niemal pionowej pozycji. Wygląda jak start rakiety

Pilot tego samolotu pasażerskiego naprawdę się wykazał. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy. To już nie wygląda na start samolotu, a raczej rakiety.

Widzieliście pewnie już nie raz jak startuje samolot. Zazwyczaj powoli i stopniowo wchodzi na odpowiednio wysoki pułap. Jednak jak się okazuje, nie zawsze jest to konieczne.

W trakcie próbnego lotu na pokazie lotniczym w Farnborough w Anglii pilot pasażerskiego samolotu postawił go niemal w pionie.

Wykonał manewr pionowego wznoszenia, który oglądać można prawie wyłącznie przy okazji takich wydarzeń. Zazwyczaj robi się go myśliwcami. Tym razem jednak zrobiono go dużo większym, pasażerskim Boeingiem 787-9 Dreamlinerem. Spokojnie, bez ludzi na pokładzie.

Poderwanie z ziemi kilkuset ton stali wymaga od pilota nie tylko wiedzy, ale też bardzo specyficznych umiejętności. Nauka latania wymaga czasu oraz mnóstwa praktyki. Jak wiadomo wszystkim kierowcom - im większe doświadczenie, tym łatwiej uniknąć wypadku. Tak samo jest właśnie w wypadku pilotów. Takie umiejętności przydają się zwłaszcza kiedy ma się do czynienia z tak dużym, jak Dreamliner samolotem.