To jest dopiero zagadka. A czy Ty wiesz, jakiego koloru jest ta sukienka?

Jedna sukienka, a takie duże zamieszanie. Internauci pokłócili się o jej kolor. Jedni uważają, że jest czarno-niebieska, inni widzą biało-złotą. Głos w sprawie zabrali nawet naukowcy.

Miała się w nią ubrać matka jednej z panien młodych w USA. Jednak jeszcze przed ślubem wysłała zdjęcie swojej córce i zaczęło się. O kolor sukienki dziewczyna pokłóciła się ze swoim narzeczonym. Kiedy nie doszli do żadnych ustaleń, wrzucili zdjęcie do internetu. Szybko okazało się, że każdy widzi jej kolory inaczej.

Głos zabrała nawet sama Taylor Swift:

Nie rozumiem całej tej dyskusji, to chyba jakaś sztuczka. Jestem zagubiona. PS - OCZYWIŚCIE jest niebiesko-czarna - napisała gwiazda.

W końcu interweniowali sami naukowcy. Niestety, nie są pewni, dlaczego część osób widzi jeden zestaw kolorów, a część - zupełnie inny. Zgadzają się co do jednego - kolory, które widzimy, zależą od koloru światła. Ponieważ na zdjęciu sukienka dla części osób wygląda, jakby była biało-złota, zdjęcie zrobiono zapewne w świetle o niebieskim odcieniu.

- Teraz całą resztę życia spędzę, próbując wyjaśnić ten fenomen! Myślałem, że kiedyś będę leczył ślepotę, ale teraz chyba jednak zajmę się właśnie tym - żartuje dr Jay Neitz z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w wywiadzie z portalem vox.com.

Jeśli też (jak większość naszej redakcji) widzicie sukienkę biało-złotą, musimy was rozczarować. W rzeczywistości była niebiesko-czarna i w sklepie wyglądała tak.

Sukienka w oryginaleSukienka w oryginale fot. Roman Women's Lace Detail Bodycon Dress Royal Blue | Amazon

Więcej o: