Trwa msza, nagle strażacy padają na ziemię. OSP Miejsce Piastowe pokazała wideo z rezurekcji

Rezurekcja w kościele w gminie Miejsce Piastowe. Nagle strażacy pilnujący grobu pańskiego padają na ziemię. I to dosłownie - wierni muszą uchylać się przed lecącą halabardą. I choć tradycja jest praktykowana od lat, budzi różne emocje.

Podczas mszy na ziemię padają strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlaczego? Według Biblii to właśnie strażnicy jako pierwsi zobaczyli, że Jezus zmartwychwstał. "Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby umarli" - głosi ewangelia wg św. Mateusza.

Wierni opisują w komentarzach pod filmem, że tradycja padania strażaków przed grobem jest przestrzegana w Miejscu Piastowym od wielu lat. "Zawsze miło wspominam WYJĄTKOWE Rezurekcje w Parafialnym Kościele. Strażacy wkładają serce w tę piękną tradycję. Słowa uznania dla strażaków" - pisze pani Maria. Ktoś inny dodaje z nostalgią, że "miesteckie strażaki padają najlepiej":


Nagranie z rezurekcji strażacy udostępniali na swoim profilu na Facebooku także w poprzednich latach, jednak w tym roku reakcje internautów są wyjątkowo mało przychylne. "20 lat straży ale takiej szopki nigdy nie widziałem", "Dla mnie zniewaga munduru. Obrzędy kościelne są jak najbardziej słuszne i ciekawe. Natomiast forma troszkę przesadzona", "Dobrze że nikomu nic się nie stało, a mało brakowało", "Zobaczcie na inne filmiki innych jednostek co padają halabardy po ludziach nie latają!" - piszą ludzie.

Sprawdziliśmy - na YouTubie można znaleźć wiele nagrań z podobnych rezurekcji w innych kościołach - np. tak wyglądała msza w Lotyniu. I faktycznie, tu żadna broń w kierunku wiernych nie poleciała:

 

Wiele osób broni jednak strażaków z Miejsca Piaskowego - w komentarzach wyjaśniają, że halabardy są wykonane ze specjalnych, bardzo lekkich materiałów, a strażacy dbają o bezpieczeństwo. "Myślisz że warta przy Grobie Pańskim upadła ,,łagodnie" ? To nie jasełka", "nie byłeś nie widziałeś jaka atmosfera panuje tu przed Rezurekcja, każdy jest świadom padania także nikt nie jest zagrożony a wzbudza to jedynie podziw a jak widać najwięcej do powiedzenia mają Ci którzy sami chcieliby aby coś takiego było u nich" - piszą (pisownia oryginalna - przyp. red.).

Inni zwracają uwagę też, że to nie jedyna nietypowa tradycja. Jako przykład są podawane np. tańce feretronów na Kaszubach:

 

A co wy o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

A TERAZ ZOBACZ: Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?