Zauważyliście czarne kropeczki na szybach w autobusach i samochodach? Oto czemu służą

Na pewno zauważyliście, że bardzo często okna w autach i autobusach zakończone są charakterystyczną obwódką i wzorem z czarnych kropek. Jak się okazuje, nie wynika to tylko i wyłącznie ze względów estetycznych.

Szyby używane w pojazdach mechanicznych muszą spełniać odpowiednie  standardy bezpieczeństwa. Toteż jeszcze w procesie produkcji na okna, które zostaną wstawione do autobusów i samochodów za pomocą techniki sitodruku nanoszona jest czarna ramka z kropkami. Następnie jest wypiekana razem z szybą w specjalnym piecu.

Ma po pierwsze chronić przed przegrzaniem szybę i klej, którym mocuje się okno. W dodatku dzięki niej powierzchnia szyby ma większą przyczepność, niż gdyby była po prostu gładka.

Co więcej, czarna ramka zasłania ślady kleju- czytamy w artykule Davida Tracy'ego, który by zaspokoić swoją ciekawość specjalnie zadzwonił do firmy produkującej takie szyby. 

Ponieważ czarna ramka na gładkiej szybie powodowałaby nieprzyjemne dla oka wrażenie, pojawił się wzór z kropkami. Jak zauważyliście, ich rozmiary się zmieniają – przy samej ramce są większe, zmniejszając się stopniowo w głąb szyby. To stwarza lepszy efekt wizualny - dowiadujemy się też na stronie Asianet Newsable. 

Czasem na samochodowych szybach kropek może być trochę więcej – wtedy też mają za zadanie chronić oczy kierowcy. Blokują zbyt duży przepływ światła:

 

To rozwiązanie jest stosowane w motoryzacji od wielu lat. Nareszcie wiemy dokładnie dlaczego. 

A TERAZ ZOBACZ: Ten jeż z Grudziądza znalazł się w sporych tarapatach. Na szczęście z pomocą pośpieszyli mu policjanci

Jeż zaklinował się w plastikowym kubku. Z opresji musieli ratować go policjanci z Grudziądza