Co to jest mechanizm z Antykithiry? 115 lat temu odkryto tajemniczy ''komputer'' starożytnych Greków

Google postanowiło uczcić dzisiaj 115 rocznicę odkrycia jednego z najbardziej skomplikowanych i tajemniczych mechanizmów starożytnych Greków. Google Doodle wystylizowano 17 maja na mechanizm z Antykithiry. Czym jest i jaka jest jego historia?

Widzieliście, co pokazało Google Doodle i zastanawialiście się, o co chodzi? To starożytny mechanizm z Antykithiry, nazywany pierwszym komputerem. Naukowcy wciąż zastanawiają się, do czego tak dokładnie mógł służyć.

Google DoodleGoogle Doodle Fot. Google.com

Kiedy w 1900 roku grecki nurek Elias Stariatos wyłowił ze starożytnego wraku sporą bryłę brązu, nikt nie podejrzewał, że właśnie natrafił na jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na świecie.

Dopiero po dwóch latach naukowców zainteresowało skorodowane koło zębate - jeden z elementów wyłowionego znaleziska. Okazało się, że to szalenie skomplikowany mechanizm do obliczania pozycji ciał niebieskich.

Prace archeologów przy zatopionym wrakuPrace archeologów przy zatopionym wraku Fot. autor nieznany | Wikimedia Commons | CC0

Początkowo jednak archeolodzy twierdzili, że jest to zbyt skomplikowana konstrukcja, żeby starożytni Grecy byli w stanie ją zaprojektować i złożyć. Uważano, że nie mieli wystarczającej wiedzy astronomicznej do stworzenia czegoś tak zaawansowanego.

A jednak - dopiero w zeszłym roku udało się rozszyfrować zapiski, które powstały najpewniej w II w. p.n.e.

To dzięki nim mniej więcej wiemy, do czego mechanizm służył i kiedy powstał.

Mechanizm z Antykithiry wziął swą nazwę od greckiej wyspy, nieopodal której wyłowiono go z wraku handlowego statku. Naukowcy przebadali jego trzy większe fragmenty i prawie tych 80 mniejszych. Przez ponad 100 lat byli pewni, że skomplikowany mechanizm pokazuje i pomaga przewidywać wzajemne położenie Słońca, Księżyca i znanych starożytnym Grekom pięciu planet.

Po odczytaniu drobnych zapisków, jakie znajdowały się na zewnątrz i od środka płyt z brązu, okazało się, że był jeszcze bardziej skomplikowany i pokazywał jeszcze więcej zależności.

Jego twórcy stworzyli w rzeczywistości pierwszy starożytny komputer. Pokazywał on zaćmienia Słońca i Księżyca, ruchy planet, pory roku, pozycje ciał niebieskich w stosunku do znaków Zodiaku, uwzględniał lata przestępne, pozwalał na wyliczenie, kiedy odbędą się następne igrzyska olimpijskie.

Do czego jeszcze tajemniczy mechanizm z Antykithiry służył? Wciąż nie bardzo wiadomo. Jedna z teorii mówi, że była to pomoc naukowa, podobna do naszych tablic matematycznych. W miejscu odnalezienia wraku wciąż prowadzone są badania, które być może pozwolą kiedyś odpowiedzieć na to pytanie z większą pewnością.

Dzisiaj zrekonstruowany mechanizm z 37 kołami zębatymi można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Zrekonstruowany mechanizm z AntykithiryZrekonstruowany mechanizm z Antykithiry Fot. Mogi Vicentini | Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

ZOBACZ TEŻ: Astronauta zmoczył wodą ręcznik. Zobaczcie, co się stało, kiedy chciał go wyżąć

Astronauta zmoczył wodą ręcznik. Niby zwykła czynność, ale wykonana w kosmosie, wygląda jak magia

Więcej o: