Zagadka logiczna radzieckiej matematyczki. Tylko dla najbystrzejszych

Zadanie jest proste, spośród tych 5 figur widocznych na dole trzeba wskazać tę, która nie pasuje. Mała podpowiedź: kolejność figur jest przypadkowa. Dasz radę?

Zadanie to jest nie tylko podchwytliwe, ale wymaga też nieszablonowego myślenia. Na pewno część z was widziała już tę zagadkę na Facebooku, czy na naukowych stronach. Często pojawia się przy niej informacja, że tylko prawdziwi geniusze podadzą prawidłową odpowiedź w 10 sekund, natomiast Bill Gates trudził się nad nią 20 sekund. Nie znaleźliśmy potwierdzenia tych rewelacji, ale za to dotarliśmy do źródła zagadki.

Autorka zagadki, Tania (Tatjana) Chowanowa, to rosyjska matematyczka, która ukończyła studia i doktoryzowała się w Związku Radzieckim w 1988 r. Obecnie pracuje w USA w ośrodku edukacyjnym specjalizującym się w matematyce oraz współpracuje ze słynnym Massachusetts Institute of Technology. MIT to jedna z najlepszych uczelni na świecie.

Pani doktor prowadzi kilka stron internetowych oraz bloga poświęconego matematyce. To właśnie na nim w 2009 r. opublikowała zagadkę, która obecnie przeżywa złoty okres w sieci.

Chowanowa napisała, że co prawda nie lubi pytań z serii: "wskaż niepasujący element", ale uważa, że ta zagadka może przynieść rozwiązującym sporo radości.

Wracając do meritum, jaka jest więc prawidłowa odpowiedź?

Jak widzimy każdy element jest trochę inny. Każdy można więc odrzucić w zależności od dobranych kryteriów. I tutaj dochodzimy do clou zagadki.

Odpowiedź prawidłowa to: pierwsza figura - zielony kwadrat z obwódką. Wyróżnia się tym, że każda inna figura różni się od niej TYLKO JEDNYM elementem. Wszystkie figury mają 4 cechy: wielkość, kształt, kolor i obwódkę. Druga figura nie ma obwódki, trzecia jest kołem - nie kwadratem, czwarta ma inny kolor, a piąta ma inną wielkość. Dodatkowo dla każdej z tych 4 figur różni się od innych figur (poza pierwszą) dwoma cechami.

Ciekawa odpowiedź, prawda? Wiem, że niektórzy mogą sarkać, że to tylko jedna z możliwości, ale ja "kupuję" rozumowanie pani doktor.

Stado krów dziwnie się zachowywało. Kiedy przyjechali na miejsce, zobaczyli kogo wybrały na przewodnika

Więcej o: