Google Doodle nie zawiódł. Dziś pierwszy dzień lata 2017 - z tej okazji powstała taka grafika

Pierwszy dzień lata 2017 jest właśnie dzisiaj. Z tej okazji Google przygotowało specjalne Google Doodle - urocze i pełne letniej świeżości.

Rozwiewamy wątpliwości - pierwszy dzień lata 2017 roku jest właśnie dzisiaj. Przypomina o tym nie tylko piękna pogoda (i zapowiedź nadchodzących upałów), ale również Google Doodle. Zamieszanie z konkretną datą pierwszego dnia lata wiąże się z tym, że właściwie można je obchodzić przez dwa dni: dziś i w czwartek, 22 czerwca.

Pierwszy dzień lata - astronomicznego i kalendarzowego

Lato astronomiczne rozpoczyna się w środę 21 czerwca. To dzisiaj noc będzie najkrótsza w całym roku, każda następna będzie nas już przybliżała tylko do zimy. Data ta jest ruchoma - niekiedy pierwszy dzień astronomicznego lata ma miejsce 22 lub 23 czerwca. Lato kalendarzowe jest niezależne od położenia Słońca względem Ziemi.

Pierwszy dzień lata - Noc Kupały w najkrótszą noc w roku

21 czerwca jest najdłuższym dniem w roku. Przez setki lat na terenach Polski i krajów słowiańskich (np. na Litwie, Łotwie), w nocy pomiędzy 21 a 22 czerwca obchodzono Noc Kupały - święto, które chciał usunąć ze świadomości ludzi Kościół. I prawie się to udało. Ustanowiono konkurencyjną "noc świętojańską" (23-24 czerwca), pierwszemu dniu lata nadano patrona - świętego Jana, którego zaczęto nazywać "Kupałą".

W wyniku tych zabiegów dzisiaj niewiele wiadomo o tym, jak tak naprawdę wyglądały obchody święta. Zachowały się nieliczne opisy, do których dopiero dzisiaj docierają badacze. Dzięki nim wiemy, że w Noc Kupały ludzie rozpalali ogniska i skakali przez nie, pletli wianki, odbywali rytualne kąpiele - i, co zapewne pamiętacie z bajek z dzieciństwa, szukali słynnego kwiatu paproci.

Google Doodle na pierwszy dzień lata 2017

Google również na dzisiaj przygotowało specjalną, okolicznościową animację:

 

 My czujemy już ten powiew nadchodzących upałów. A wy? Jesteście gotowi?

Nieważne czy małe, czy duże, słonie po prostu uwielbiają się kąpać

Więcej o: