Żona premiera Japonii ''udawała'', że nie zna angielskiego, by nie rozmawiać z Donaldem Trumpem

Donald Trump udzielił ostatnio wywiadu dla ''The New York Times'', w którym powiedział, że wspólna kolacja z żoną japońskiego premiera była nieco niezręczna, bo pani Akie Abe nie mówi po angielsku ani słowa. To nie jest cała prawda.

Donald Trump w rozmowie z  Maggie Haberman wspominał kolację na szczycie G20 w Hamburgu, gdzie siedział obok Akie Abe, żony premiera Japonii:

-          Więc siedziałem obok żony premiera Abe, który jest moim zdaniem świetnym gościem, a ona wspaniałą kobietą, ale nie mówi po angielsku.

-          Naprawdę, tak zupełnie wcale?

-          Nawet „cześć”.

-          To musiało być bardzo niezręczne.

-          To było trudne, bo siedzi się tam...

-          Godzinami.

-          Więc kolacja trwała prawdopodobnie około godziny i 45 minut.

Ten fragment wywiadu szybko zyskał na popularności. Ktoś bowiem przypomniał sobie, że w 2014 roku rzekomo nie znająca ani słowa po angielsku Akie Abe wygłosiła w tym języku całe przemówienie w Nowym Jorku:

 

Ludzie szybko doszli do wniosku, że pani Abe udawała, że nie zna angielskiego tylko i wyłącznie po to, by uniknąć rozmowy z Donaldem Trumpem. I byli tym po prostu zachwyceni.

Niektórzy nawet nazwali ją swoją bohaterką.

Wiadomość poszła w świat.

Niemniej sprawy nie do końca wyglądają tak jasno. ''The Washington Post'' słusznie zauważył, że tak na dobrą sprawę nie można mieć pewności, jak płynnie żona japońskiego premiera posługuje się angielskim. Być może w całym tym zajściu wcale nie chodziło o żaden afront wymierzony wobec prezydenta USA, a jedynie o to, że pani Abe nie mówi na tyle płynnie, by prowadzić luźną rozmowę.

Choć wiadomo, że uczęszczała do anglojęzycznej Międzynarodowej Szkoły Świętego Serca w Tokyo od przedszkola do liceum, a potem pracowała w największej japońskiej międzynarodowej firmie, to jednak w trakcie wcześniejszych wizyt w USA zawsze korzystała z pomocy tłumacza. Tak jak wtedy, kiedy z pierwszą damą Michelle Obamą odwiedziła szkołę podstawową w Virginii:

 

Akie Abe przemówiła po japońsku, zaś dzieciakom wszystko powtarzał tłumacz. Donald Trump niekoniecznie zatem miał rację, mówiąc, że pani premierowa nie mówi po angielsku, ale racji też mogli nie mieć ludzie twierdzący, że specjalnie udawała, by uniknąć rozmowy. 

A TERAZ ZOBACZ:

Donald Trump przywitany z honorami. Ale Agata Duda mogła mu podpaść - spójrzcie tylko na jego minę